Wielojęzyczne bajanie – Dzień Języków Obcych w „Ekonomiku”

26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków, który został ogłoszony przez Radę Europy, z inicjatywy Unii Europejskiej i ma za zadanie zwrócić uwagę na to, jak ważna jest nauka języków obcych – nie tylko w szkole, ale przez całe życie. Nigdy nie jesteśmy zbyt młodzi lub zbyt starzy, żeby uczyć się języków obcych. Wprawdzie uczenie się nowego języka jest zawsze wyzwaniem, jeżeli jednak podejdziemy do niego w odpowiedni sposób, przyniesie wiele radości i dostarczy poczucia głębokiego zadowolenia.
W „Ekonomiku” tegoroczne obchody odbywały się pod hasłem „Wielojęzyczne bajanie – najpiękniejsze legendy i baśnie”. Nauczyciele języków obcych przygotowali dla młodzieży lekcje i zajęcia warsztatowe rozwijające kreatywność, kompetencje językowe i zainteresowania uczniów. Atrakcyjne formy pracy służyły także wzbudzaniu u uczniów szacunku wobec innych kultur.
W ramach szkolnych obchodów uczniowie wysłuchali przygotowanej przez Emilię Pachucką i Patrycję Redosz z klasy 4ag oraz Jakuba Kruszewskiego z klasy 4ap audycji na temat roli i wartości nauki języków obcych we współczesnym świecie oraz uczestniczyli w spotkaniu z bajką rosyjską „Chatka”, „Chlebek”, zabawie w teatr – wszyscy możemy być aktorami. „Czerwona jagódka”, zabawie w aktorów – Czytamy „Rzepkę”, lekcji z filmem „Masza i niedźwiedź” – uczymy się języka rosyjskiego z Maszą.
Młodzież przygotowała prezentacje multimedialne nt. bajek niemieckiego obszaru językowego, twórczości braci Grimm, uczniowie wykonywali quizy w języku niemieckim nt. postaci z bajek i znajomości baśni braci Grimm. Grali również w niemieckie gry edukacyjne z motywami z bajek i baśni.
Prezentacje multimedialne, filmy i quizy nt. legend Wielkiej Brytanii, Legendy o Królu Arturze, Robin Hoodzie i innych bajek angielskiego obszaru językowego królowały podczas lekcji angielskiego.
Korytarze szkoły zdobiły w tym dniu pięknie wykonane gazetki w języku angielskim „Najbardziej znane legendy angielskie: Robin Hood i Król Artur”, niemieckim „Bekannte Märchen” (znane niemieckie baśnie) „Rotkäppchen” („Czerwony Kapturek”) oraz wystawa rosyjskojęzycznych książeczek z bajkami dla dzieci oraz prezentacja pokonkursowych prac plastycznych przedstawiających baśniowe postacie.
27 września w klasach 4cp i 4lp odbyły się warsztaty języka migowego. Uczniowie mieli możliwość poznać tzw. alfabet palcowy i nauczyć się pojedynczych gestów języka migowego.
Europejski Dzień Języków w „Ekonomiku” stał się kolejną okazją do zmotywowania uczniów do nauki i utwierdzenia wszystkich w przekonaniu, że warto poznawać różne kultury i uczyć się języków obcych.
Wioletta Wyrębek

Data publikacji: 26 września 2022 - KK