Siedlecki „Ekonomik” obchodził Jubileusz 95-lecia Szkoły

Był inny niż wszystkie dotychczasowe. Przygotowania rozpoczęliśmy już w ubiegłym roku szkolnym, bo tak zwykle zaczyna się szykowanie obchodów jubileuszy. Nasze działania wstrzymywał jednak koronawirus, który wiosną sparaliżował cały kraj, co w szkole skutkowało wprowadzeniem kształcenia na odległość. Z konieczności, coraz więcej uwagi poświęcaliśmy na przestawienie systemu pracy szkoły na zdalne nauczanie, niż na przygotowania do uroczystości jubileuszowych. Podczas wakacji, kiedy covid nieco „odpuścił”, znów zaczęłyśmy (trzy Dyrektorki) snuć plany dotyczące obchodów święta. Nawet zamówiłyśmy Medale Kopernikowskie, których wręczenie stało się tradycją na rocznicowych obchodach w naszej szkole… Niestety, życie weryfikowało zamiary. Plany dotyczące obchodów zmieniały się w bardzo szybkim tempie. Nasze  marzenia  – to wielka gala ( wszakże to tylko 5 lat do „setki”), Zjazd Absolwentów (obiecany na 90-leciu za 5 lat),piękna akademia, zaproszeni goście, medale, podziękowania, koncert, występ młodzieży, wielu nauczycieli – i tych, którzy już są na emeryturze i tych, którzy dopiero zdobywają „szlify” w zawodzie i są w „Ekonomiku” od niedawna, wspaniali Absolwenci, przedstawiciele partnerów Szkoły, media… Jak zwykle przy takich uroczystościach –  dużo miało się dziać…
Mimo ciągłych obaw i rosnącego zagrożenia nie chciałyśmy pogodzić się z faktem „przemilczenia” tematu z powodu pandemii. Toteż od września rozpoczęły się konkretne działania, których efekty złożyły się na nietypowe, jedyne takie (oby!) świętowanie Jubileuszu 95-lecia Szkoły.

Jubileuszowy film dostępny w serwisie youtube: https://www.youtube.com/watch?v=iTOjXb9Cq5U

Wobec malejących do zera szans na zorganizowanie uroczystości w szkole, postanowiłyśmy przygotować pamiątkową kartę z okazji Jubileuszu. Specjalna, okazjonalna niewielka pamiątka a na niej słowa życzeń od Pani Dyrektor Jolanty Duk i kilkanaście „fotek” z przebogatej historii „Ekonomika”. Całość przygotował do druku Pan Emil Nowak.  Nie byliśmy w stanie dotrzeć z nimi do wszystkich Wspaniałych Ludzi związanych w najróżniejszy sposób z naszą Szkołą, toteż przekazaliśmy szefom partnerów szkoły dla Absolwentów, którzy pracują w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (kilkadziesiąt osób!), Urzędzie Skarbowym, a także – za pośrednictwem uczniów – Rodzicom i bliskim, którzy ukończyli „Ekonomik”. Pamiątkową publikację otrzymali też wszyscy nauczyciele.
Kolejnym  pomysłem było przygotowanie filmu. Trudno opisać wszystkie koncepcje nagrania, bo covid ciągle burzył i psuł marzenia. Byli zwolennicy monumentalngo dzieła filmowego z patosem mówiącego o dostojnej Jubilatce i tacy, którzy chcieli krótko, bez zadęcia i  sztywnej powagi. Zupełnie inne pomysły mieli Ci, którzy chcieli zrobić i Ci, którzy mieli robić. Na szczęście cel był wspólny – uczczenie Jubileuszu 95-lecia Szkoły i to doprowadziło nas do szczęśliwego finału. Efekt końcowy można ocenić, bo 15-minutowy filmik jest już na stronie internetowej.
W tym miejscu chcę serdecznie podziękować Panu Michałowi Matlengiewiczowi – Prezesowi Zarządu Strych Polska Spółka z o.o., który już na pierwszej  rozmowie o projekcie filmu bez wahania zgodził się wesprzeć nas  w realizacji.  Chodziło, „drobiazg”, o ludzi i sprzęt do nagrania…  Do współpracy z nami zaprosił swoich pracowników – Artura Perkę i Piotra Grabowskiego (obydwaj Absolwenci Ekonomika”), którzy nagrali materiał i zmontowali całość. Brzmi to dość banalnie, a patrząc na „kulisy” tego przedsięwzięcia – to ciężka i długa praca wielu osób. Tu pozwolę sobie na kolejne podziękowania dla osób, które wzięły udział w realizacji: Panu Prezydentowi Miasta Siedlce – Andrzejowi Sitnikowi, Pani Justynie Szalińskiej-Wymiatał – Przewodniczącej Rady Rodziców w ZSP 2, Panu Dyrektorowi Oddziału w Siedlcach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych  Markowi Paczuskiemu, Panu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego – Patrykowi Hanischowi.  Dzięki Państwu widzowie dowiedzą się o wysokiej pozycji naszej Szkoły wśród placówek oświatowych w Siedlcach i o projektach, które realizują uczniowie z partnerami „Ekonomika”. Dyrekcja, Nauczyciele, Rodzice i Uczniowie usłyszą wiele miłych słów – podziękowań, gratulacji i życzeń. Film rozpoczyna wystąpienie Pani Dyrektor Jolanty Duk, która odnosi się w swoim wystąpieniu do historii Szkoły, tradycji, mówi o licznych osiągnięciach i oczywiście składa serdeczne życzenia wszystkim Absolwentom, byłym i obecnym Nauczycielom, Rodzicom, Uczniom i wszystkim, którzy w ciągu długiej historii placówki w różny sposób wspierali i wspierali i wspierają nadal działalność „Ekonomika”.
Właściwie niewiele z tego, co było pierwotnym zamysłem filmu można zobaczyć na ekranie. Na początku miał to być tylko jubileuszowy koncert życzeń i niewiele migawek z życia szkoły,  ostatecznie proporcje zmieniły się, na filmie widać kilka ujęć z występów uczniów, za to słychać ich „w tle” niemal ciągle. Dzięki temu chociaż trochę możemy wczuć się w klimat szkolnej codzienności i „pobyć” w różnych wnętrzach szkolnego budynku. Występ muzyczny przygotował z młodzieżą (także Absolwentami) Pan Tomasz Borkowski. Dla wszystkich śpiewających i grających – gratulacje i podziękowania!
Dość długo trwały techniczne ustalenia na temat miejsca nagrania. Ostatecznie zdecydowaliśmy, że będzie to sala nr 8 (zwana świetlicą, chociaż pewnie jednostki wśród najstarszych pracowników pamiętają, kiedy sala pełniła tę funkcję). Dlaczego warto o tym wspomnieć? Ponieważ zmieniła ona zupełnie swój wygląd, na filmie widzimy tam piękną okazjonalną dekorację, którą na potrzeby nagrania wykonały z uczniami Pani Karolina Ochnik i Pani Anna Wereszczyńska. Refleksyjne słowa „Powracanie pamięcią, myślami, sercem…”,  girlandy kwiatów, poczet sztandarowy przed polską flagą – to najwłaściwsze tło do wystąpień z okazji Jubileuszu.  


Pisząc o tym, co działo się w związku z obchodami doniosłej rocznicy, nie sposób nie wspomnieć o klasowych projektach realizowanych przez uczniów kształcących się w zawodzie  technika reklamy i nauczycieli – Panią Monikę Olędzką, Panią Katarzynę Kałuską i  Pana Emila Nowaka. Niektóre z efektów zostały utrwalone na filmie.
Szczegółowy opis działań jest już na naszej stronie w oddzielnej relacji, więc ja wymienię tylko niektóre zrealizowane zadania: selfie z Kopernikiem, quiz o szkole na KAHOOT,  jubileuszowa gra komputerowa, wystawa plakatów z okazji Jubileuszu 95-lecia Szkoły, konkurs na projekt reklamy okazjonalnej. Słowem – działo się! Co można zobaczyć na filmie i zdjęciach, do obejrzenia których serdecznie zapraszam.
Mając w pamięci pięć Jubileuszy Szkoły w których uczestniczyłam jako organizator, chciałoby się powiedzieć w odniesieniu do ostatniego – „ tylko tyle…” Jednakże, patrząc na codzienność w jakiej przyszło nam żyć, widząc, jak bardzo zmieniają się czasy, zmieniają się ludzie, a ślepy los igra z nami, mówię – „aż tyle”!
Bardzo dziękuję Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie obchodów rocznicowych. Całej społeczności „Ekonomika”- w najszerszym tego słowa znaczeniu – przekazuję serdeczne życzenia zdrowia i wytrwałości  w oczekiwaniu na Jubileusz 100-lecia naszej Szkoły.

Data publikacji: 31 października 2020 - KK

Kategorie:: Aktualności

Etykiety:

Ułatwienia dostępu