Poznajemy historię lotnictwa oraz ofertę Lotniczej Akademii Wojskowej

29 lutego 2024 r. 30 uczniów z klas technika logistyka pod opieką nauczycieli Kamili Wereszczyńskiej i Elżbiety Replińskiej odbyło interesującą wycieczkę do Dęblina. Program wycieczki był bardzo bogaty. Zaczęliśmy od uczestnictwa w dniach otwartych LAW, czyli Lotniczej Akademii  Wojskowej („Szkoły Orląt”). Po uczelni oprowadzali nas jej podchorąży. Poznaliśmy ofertę edukacyjną placówki, wymagania jakim musi sprostać kandydat na pilota cywilnego czy wojskowego oraz urządzenia, na których ćwiczą przyszli piloci, m.in.  Symulator Kontroli Ruchu Lotniczego i inne symulatory, tunel aerodynamiczny, Akademickie Centrum Sportu i lotnicze gimnastyczne przyrządy specjalne, hangar LAW i oczywiście samoloty.

Kolejnym punktem programu było Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Misją placówki jest upowszechnianie wartości historycznych związanych z dziejami oręża polskiego, w szczególności z historią i tradycją sił powietrznych, broni przeciwlotniczej, popularyzacja wiedzy o polskiej historii wojskowości oraz promowanie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej .W placówce znajdują się liczne eksponaty samolotów dawnych i współczesnych oraz urządzenia i mundury związane z lotnictwem.

Ważnym punktem programu było również zwiedzanie pod kierunkiem mjr rez Romualda Zaleskiego. Twierdza Dęblin (okresowo Iwanogród)  to zespół obiektów fortecznych wzniesionych przez Rosję w XIX wieku u zbiegu Wieprza i Wisły.

Podsumowując, wycieczka dostarczyła nam rozległej wiedzy na temat lotnictwa, ale i na temat zawodu pilota czy pracownika obsługi naziemnej portu lotniczego. Przyszli i tegoroczni maturzyści mogą myśleć o skorzystaniu z oferty uczelni.

Elżbieta Replińska

Data publikacji: 4 marca 2024 - Stanisław Waberski

Kategorie:: Aktualności

Ułatwienia dostępu