• S6
  • S1
  • S4
  • S2

logoszkoly

zlotaszkola

Biblioteka czynna: 

poniedziałek 800-1600
wtorek 800-1600
środa 800-1600
czwartek 800-1600
piątek 800-1600

W bibliotece pracują:
p. Lidia Kopeć, p. Renata Chomiuk
e-mail: biblioteka@zsp2siedlce.pl, tel. 25 794 36 34

ksiazka

 Katalog online

 

Lista książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa


 

Biblioteka szkolna została nominowana do akcji #challengeniebieskiemotyle2021, której celem jest poszerzanie świadomości na temat autyzmu i przekazanie iskierki przyjaźni osobom z autyzmem i ich rodzicom. W ramach akcji uczniowie naszej szkoły, dyrekcja i pracownicy wsparli Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Jarosławiu, wykonując wspólne zdjęcie. Ubrani na niebiesko przekazali pozdrowienia: Jesteśmy z Wami Niebieskimi Motylami. Kolor niebieski jest symbolem osób ze spektrum autyzmu. Do wykonania kolejnego zadania nominowaliśmy Bibliotekę Pedagogiczną w Siedlcach.

 

W roku szkolnym 2020/2021 uczniowie i pracownicy naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w akcji dobroczynnej „Podziel się książką”. W przedsięwzięciu uczestniczyła cała społeczność szkolna, a nasza biblioteka dzięki akcji wzbogaciła się o nowe książki. Część darów w ramach akcji dzielenia się przekazaliśmy jednej z siedleckich bibliotek szkolnych. Najbardziej zaangażowaną klasą była klasa 2ag z wychowawczynią Panią Hanną Sienkiewicz-Kaya. Akcją zajmowały się uczennice klasy 1a: Justyna Cabaj, Monika Mikołajczuk i 3l: Gabriela Andrunik, Natalia Jastrzębska, Patrycja Sarnowska oraz Weronika Tkacz. Dziękujemy wszystkim, którzy podzielili się książkami i mamy nadzieję na kontynuację akcji w kolejnym roku szkolnym.

Książki mają wielką siłę przyciągania już od najmłodszych lat: motywują do działania, inspirują, a niekiedy pełnią rolę duchowego przewodnika, pomagając zrozumieć siebie. Pomimo silnej konkurencji mediów elektronicznych, książki nadal są popularne i potrzebne. Zaprezentowana w czytelni szkolnej wystawa zawiera wiele ciekawych propozycji z dziedziny psychologii, komunikacji interpersonalnej, sportu, savoir-vivre’u, a także powieści obyczajowych znanych pisarzy, m.in. Paulo Coelho, Erica-Emmanuela Schmitta. Mamy nadzieję, iż przedstawione książki pomogą Wam, Drodzy Czytelnicy, na nowo odkryć siebie,  swoje pasje i podążać w wyznaczonym kierunku.

Są książki, które czyta się szybko, jednym tchem, ale są również takie, które czyta się długo i z większą uwagą. Książki, które pozwolą zajrzeć w głąb samego siebie, zrozumieć i zaakceptować własne emocje. Książki, które zmotywują nas również do wielu pozytywnych działań. Dzięki temu poczujemy się lepiej, a nasze życie stanie się bardziej wartościowe. Poniżej prezentujemy kilka nowości książkowych z działu psychologia, które, mamy nadzieję, staną się dla Was wskazówką, jak uczynić życie bardziej szczęśliwym. Poniższe pozycje są dostępne w bibliotece szkolnej. Zapraszamy do lektury!

1.    Rawa-Kochanowska Anita, Po prostu o emocjach
 1
Emocje stanowią naturalny element ludzkiego wyposażenia. Każdy z nas odczuwa radość, smutek, gniew, strach. Blokowanie swoich emocji, w czym trenujemy się od wczesnego dzieciństwa, jest szkodliwe dla psychiki. Jeśli wyłączamy emocje, tracimy dostęp do nas samych i chorujemy. Świat opanowuje epidemia problemów psychicznych - zestresowania, wypalenia, depresji... By im zapobiec, trzeba zrozumieć, co się naprawdę czuje, nazwać własne emocje, pozwolić sobie je odczuwać i nauczyć się na nowo z nimi żyć.

2. Adams Linda, Bądź najlepszą wersją siebie
 2
Poradnik Bądź najlepszą wersją siebie pokazuje, jak dokonywać słusznych wyborów, podążać w odpowiednim kierunku i kształtować własne życie tak, by stało się dokładnie takim, o jakim marzymy. Książka pomaga zrozumieć, jak być bardziej świadomym siebie i swoich potrzeb, a dzięki temu żyć w zgodzie z samym sobą. Dzięki lekturze dowiemy się również, w jaki sposób otwarcie się komunikować, kontrolować swoje emocje, radzić sobie ze stresem i lękiem, a przede wszystkim – jak otworzyć się na ludzi i uzdrowić relacje z nimi. Jakość tych relacji w znaczący sposób wpływa na nasze zdrowie, szczęście i satysfakcję z życia.

3. Stahl Stefanie, Jak myśleć o sobie dobrze? O sztuce akceptacji i życiu bez lęku (praca nad pewnością siebie)
  3
Ludzie, którzy mają silne poczucie własnej wartości, w pozytywny sposób myślą o sobie i o innych. Są optymistami i otwarcie wyrażają swoje myśli i potrzeby. Nie boją się szczerości i krytyki. Cieszą się lepszym zdrowiem – zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Wysoka samoocena wpływa także na ich podejście do życia. Stefanie Stahl, najsłynniejsza niemiecka psychoterapeutka, opisując sytuacje z życia wzięte, pozwala zrozumieć powielane latami zachowania i schematy, daje również receptę na to, jak myśleć o sobie dobrze i cieszyć się szczęśliwym życiem bez lęku.

4. Marek Kaczmarzyk,  Szkoła neuronów (o nastolatkach, kompromisach i wychowaniu)

 4
Trudności w porozumiewaniu się z dorosłymi, łamanie reguł, narażanie się na ryzyko, niechęć do sprawdzonych metod rozwiązywania problemów, kłopoty z zasypianiem… To tylko niektóre z elementów codzienności nastolatka, dodatkowo stojącego dzisiaj w obliczu problemów i zadań, z którymi nie mieliśmy do czynienia w historii naszego gatunku. Najnowsze odkrycia neuronauk, zwłaszcza związane z rozwojem ośrodkowego układu nerwowego, wyjaśniają wiele zjawisk dotyczących zachowań nastolatków, które wcześniej były dla nas niezrozumiałe i uważaliśmy za szkodliwe. Według autora konflikt pokoleń jest nie tylko zrozumiały, ale wręcz konieczny. Napięcie pomiędzy ludźmi będącymi na różnym etapie rozwoju jest tu siłą, która właściwie wykorzystana służy interesom obu stron.

5. Agnieszka Jucewicz, Wybieraj wystarczająco dobrze
 5
Agnieszka Jucewicz, współautorka bestsellerowych książek „Żyj wystarczająco dobrze” i „Kochaj wystarczająco dobrze” wraz ze swoimi rozmówcami pomaga nam zrozumieć, jak przetrwać w świecie, który od narodzin do śmierci każe nam nieustannie wybierać. Wychowanie, związki, praca, polityka, zdrowie, codzienne zakupy – w każdej z tych dziedzin musimy rozpatrywać dziesiątki możliwości, z których każda wydaje się optymalna i każda opatrzona jest równie skutecznym komunikatem reklamowym. Jednak nie musimy poddawać się temu terrorowi, który tak naprawdę coraz mniej ma wspólnego z wolnością wyboru. Jeśli chcemy świadomie wybierać, musimy uwolnić się spod wpływu namolnego marketingu, czy uzależniającej reklamy. Jak? Wystarczająco dobrze.

Fragmenty powyższych opisów pochodzą od wydawców książek.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO coroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

 

Krótka historia święta
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. 23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. Historia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Polsce sięga już 2008 roku. W ramach święta 23 kwietnia wiele bibliotek, księgarni przygotowuje różne atrakcje promujące literaturę i dorobek pisarzy.


Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w 2021 r.
UNESCO jako główny organizator święta w okresie od 1 do 23 kwietnia udostępnia cytaty, wiersze i przesłania, które symbolizują siłę książek i zachęcają do czytania. Światowa Organizacja podkreśla, iż ,,czytając i obchodząc 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, możemy otworzyć się na innych pomimo odległości, a dzięki wyobraźni podróżować.  Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne lektury i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą łączyć się i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności”. UNESCO zachęca czytelników na całym świecie do podzielenia się tą pozytywną wiadomością z innymi poprzez stronę Facebook Światowego Dnia Książki” https://www.facebook.com/hashtag/worldbookday?epa=HASHTAG

 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com