• S6
  • S1
  • S4
  • S2

logoszkoly

zlotaszkola

Biblioteka czynna: 

poniedziałek 900-1500
wtorek 900-1500
środa 900-1500
czwartek 800-1600
piątek 900-1500

W bibliotece pracują:
p. Lidia Kopeć, p. Renata Chomiuk
e-mail: biblioteka@zsp2siedlce.pl, tel. 25 794 36 34

ksiazka

 Katalog online

 

Lista książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa


 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO coroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

 

Krótka historia święta
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. 23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. Historia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Polsce sięga już 2008 roku. W ramach święta 23 kwietnia wiele bibliotek, księgarni przygotowuje różne atrakcje promujące literaturę i dorobek pisarzy.


Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w 2021 r.
UNESCO jako główny organizator święta w okresie od 1 do 23 kwietnia udostępnia cytaty, wiersze i przesłania, które symbolizują siłę książek i zachęcają do czytania. Światowa Organizacja podkreśla, iż ,,czytając i obchodząc 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, możemy otworzyć się na innych pomimo odległości, a dzięki wyobraźni podróżować.  Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne lektury i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą łączyć się i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności”. UNESCO zachęca czytelników na całym świecie do podzielenia się tą pozytywną wiadomością z innymi poprzez stronę Facebook Światowego Dnia Książki” https://www.facebook.com/hashtag/worldbookday?epa=HASHTAG

 

W okresie od 22 lutego do 31 marca 2021 r. biblioteka szkolna zorganizowała konkurs literacko - fotograficzny pod hasłem „Z książką Ci do twarzy”. Zadaniem uczestnika konkursu było wykonanie zdjęcia typu ,,sleeveface”, czyli wkomponowanie  w okładkę swojej twarzy lub sylwetki. Tym samym każdy z uczestników mógł wcielić się w rolę głównego bohatera wybranej przez siebie książki. Najbardziej oryginalne i interesujące zdjęcia z książką wykonały dwie uczennice: Oliwia Bieńkowska z kl. 3r i Wiktoria Kobus z kl. 4a. Laureatki konkursu zostały nagrodzone okolicznościowymi dyplomami oraz książkami. Dostały też na pamiątkę wykonane przez siebie zdjęcia oprawione w ramki. Gratulujemy!

Sejm ustanowił patronów 2021 r. Są nimi przedstawiciele literatury: Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Różewicz oraz duchowny kardynał Stefan Wyszyński. Rok 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja.

 p1
(1921 – 2006)


W tym roku przypada 100. rocznica urodzin pisarza Stanisława Lema, najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie. „W swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury  
i myśli współczesnej - głosi tekst uchwały.

    p2
(1821 – 1883)


Izba podjęła uchwałę ustanawiającą 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida  z okazji 200. rocznicy urodzin wybitnego poety, dramatopisarza, prozaika i myśliciela,  a także artysty sztuk pięknych. W uzasadnieniu uchwały czytamy: „twórczy wkład Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący”.

  p3
(1921 – 1944)


Krzysztof Kamil Baczyński to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli poetów pokolenia Kolumbów, poległ w czwartym dniu powstania warszawskiego w 1944 r., pośmiertnie odznaczony Krzyżem Armii Krajowej. „W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin”  
– czytamy w uchwale.

 p4
(1921 – 2014)


W 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin Tadeusza Różewicza, wybitnego polskiego poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty, głęboko związanego z losem pokolenia wojennego. „Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską” - napisano w dokumencie.

 p5
(1901 – 1981)


2021 r. przypada 40. rocznica śmierci, a także 120. urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego. Był on głosicielem uniwersalnych wartości chrześcijańskich. Występował w imieniu Ojczyzny, domagając się od komunistycznych władz poszanowania wolności religijnej  
i broniąc polskiej kultury. „Wolność Narodu była dla Prymasa Tysiąclecia priorytetem działalności kapłańskiej i społecznej” – zaznaczono.

p6

Sejm przyjął też uchwałę ustanawiającą 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja. Uchwalona  
w 1791 r. przez Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych. „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, oddając hołd wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wiekopomnego aktu,  zachęca do refleksji nad dziedzictwem Konstytucji 3 Maja współcześnie” - oświadczono.

Święta Bożego Narodzenia i przerwę świąteczno-zimową możemy wykorzystać na wspólne lub indywidualne czytanie książek przy choince. Kiedy za oknami zimno i szaro, usiądźmy wygodnie przy choince z kubkiem ciepłej herbaty lub kawy i przenieśmy się w świat niezwykłych, magicznych przygód. Oto kilka propozycji z naszej biblioteki na ten świąteczny czas:


1.    William Paul Young, Chata

Bez nazwy
 
To piękna historia o tym, jak Bóg przychodzi do nas, gdy tkwimy w smutku, stajemy się więźniami własnych oczekiwań, czujemy się zdradzeni. Nigdy nie zostawi nas tam, gdzie zabrnęliśmy, o ile przy tym się nie uprzemy. Opowieść o pytaniach i poszukiwaniach,  
o stracie i cierpieniu, o miłości i przebaczeniu. Wyjmuje to co najpiękniejsze  
w chrześcijaństwie i oprawia w ramy współczesności. Otwiera oczy na problemy wiary oraz odpowiada na pytanie, co jest w życiu najważniejsze.

2.    Jane Austen, Duma i uprzedzenie

dumaiuprzedzenie
 
Rzecz dzieje się na angielskiej prowincji na przełomie XVIII i XIX wieku. Niezbyt zamożni państwo Bennetowie mają nie lada kłopot – nadeszła pora, by wydać za mąż ich pięć dorosłych córek. Ale  niełatwo jest znaleźć odpowiedniego męża na prowincji. Pojawia się jednak iskierka nadziei, bo oto posiadłość po sąsiedzku postanawia dzierżawić pewien młody człowiek, przystojny i bogaty.

3.    Jaume Cabre, Agonia dźwięków
 

agonia
Początek XX wieku. Na końcu świata, gdzie diabeł mówi dobranoc, dogorywa w ciszy zapomniany przez Boga i ludzi ponury klasztor, siedziba mniszek klauzurowych. Przewodzi im wielebna matka Dorotea, kobieta surowa i pozbawiona poczucia humoru. Brat Junoy, utalentowany muzyk, zostaje tam zesłany w charakterze spowiednika. Pozbawiony dostępu do instrumentów franciszkanin, dzięki sile wyobraźni nieustannie przenosi się do abstrakcyjnego raju muzyki.


4.    Stephen King, Lśnienie

lsnienie
 
To jeden z najlepszych współczesnych horrorów. Nastrój grozy i napięcia potęguje się w nim z każdą minutą. Pięcioletni chłopiec Danny znalazł się z rodzicami w opustoszałym hotelu. Wrażliwe, obdarzone zdolnościami wizjonerskimi dziecko, odbiera fluidy czające się w jego murach, które były świadkami krwawych porachunków świata przestępczego i milionerów.


5.    Dmitry Glukhovsky, Metro 2033

metro
 
Rok 2033. W wyniku konfliktu atomowego świat uległ zagładzie. Ocaleli tylko nieliczni, chroniący się w moskiewskim metrze, które dzięki unikalnej konstrukcji stało się najprawdopodobniej ostatnim przyczółkiem ludzkości. Na mrocznych stacjach, rozświetlanych światłami awaryjnymi i blaskiem ognisk, ludzie ci próbują wieść życie zbliżone do tego sprzed katastrofy. Tworzą mikropaństwa spajane ideologią, religią, zawierają sojusze, toczą wojny.


6.    Ks. Jan Kaczkowski, Dasz radę

dasz
 
Był inspiracją dla milionów ludzi - wierzących i niewierzących. Każdy, kto go słuchał, czuł: on mnie rozumie. Ksiądz Jan nie oferował tanich rad ani łatwych pocieszeń. Swoim życiem mówił: nie odpuszczaj sobie, a dasz radę, wstaniesz. Do końca żył na pełnej petardzie. Ostatnie tygodnie spędził, odpowiadając na pytania o sprawy najtrudniejsze i najważniejsze. Wraz z Joanną Podsadecką zaprosił do rozmowy swoich Czytelników.


7.    Leopold Tyrmand, Zły

zly
 
Najpoczytniejszy kryminał napisany w czasach PRL-u. A tak naprawdę niezwykle inteligentny opis Polski Ludowej, przebrany w strój ni to kryminału, ni to romansu, ni to westernu. Zaczyna się od tajemniczych napadów. Z tym, że wszyscy atakowani – to bandziory. Ludowa milicja staje na głowie, by dostać jedynego sprawiedliwego, szeryfa bez twarzy, który sprawia, że ludzie zaczynają się czuć bezpieczni.


8.    Olga Tokarczuk, Księgi Jakubowe

ksiegi
 
Niemal tysiąc stron, kilkadziesiąt wątków i postaci — Księgi Jakubowe imponują literackim rozmachem, wielością poziomów i możliwych interpretacji. Olga Tokarczuk pełnymi garściami czerpie z tradycji powieści historycznej, poszerzając jednocześnie jej granice gatunkowe. Z ogromną dbałością o szczegóły przedstawia realia epoki, architekturę, ubiory, zapachy. Odwiedzamy szlacheckie dwory, katolickie plebanie i żydowskie domostwa, rozmodlone i zanurzone w lekturze tajemniczych pism.


9.    Mariola Zaczyńska, Zaklinaczki

zaklinaczki
 
Dodająca sił i przywracająca wiarę w potęgę międzyludzkich relacji opowieść o przyjaźni. Kiedy codzienność zaczyna wymykać się spod kontroli, a drogi przyjaciółek niebezpiecznie się rozchodzą, nie pozostaje nic innego, jak zaklinać rzeczywistość. Trudno jednak reżyserować życie według własnego scenariusza, jeśli tak wiele zależy od innych. Przekonały się o tym tytułowe zaklinaczki rzeczywistości: Gabriela, Izyda i Ewa. Trzy różniące się pod każdym względem  kobiety, które połączyła trudna przyjaźń.


10.    Amos Oz, Opowieść o miłości i mroku

opowiesc
 
Najbardziej osobista książka Amosa Oza, klucz do całej jego twórczości. To historia kilku pokoleń jego rodziny na Litwie i Ukrainie oraz po przybyciu do Palestyny. Tłem opowieści jest dramatyczny okres w historii narodu żydowskiego: druga wojna światowa i Holokaust. Przede wszystkim jednak jest to opowieść o latach dzieciństwa autora na przedmieściach Jerozolimy. Miłość rodziców ginęła w mroku rozczarowań i frustracji, nostalgii za Europą. Amos Oz po raz pierwszy odsłania ciągle niezabliźnioną ranę, jaką zadało mu samobójstwo matki.

Biblioteka szkolna po raz kolejny przystąpiła do akcji pod hasłem "Upoluj swoją książkę". Dzięki temu możecie za darmo pobrać i przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków. Akcja trwa od 2 do 30 listopada 2020 r. Aby czytać, należy pobrać plakat w wersji elektronicznej z kodem QR dającym dostęp do książek. Życzymy miłej lektury!

Pobierz plakat z kodem QR

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com