zlotaszkola

ksiazka

Katalog online

Lista książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Zbigniew Rokita laureatem Nagrody Literackiej „Nike”
Podczas niedzielnej gali 3 października 2021 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie ogłoszono laureata Nagrody Literackiej „Nike”. W tym roku nagrodzono książkę „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” Zbigniewa Rokity. „Marzy mi się, by głos Ślązaków i Ślązaczek, ale też innych mniejszości, był bardziej słyszany” - mówił laureat, który poza główną nagrodą otrzymał także Nagrodę „Nike” Czytelników. Zasiadający w komisji konkursowej krytyk literacki Tadeusz Nyczek, zwrócił uwagę, że „Kajś” dotyczy sprawy fundamentalnej – „dla naszej dawnej i obecnej historii, o której wiedza powinna być powszechna, jak los polskich Kresów od Wilna po Drohobycz”, bo „odkrywa ponurą, fascynującą Atlantydę, żywcem zatopioną w środku Europy”.

Abdulrazak Gurnah - kronikarz losu uchodźców z Noblem Literackim
Tanzański pisarz Abdulrazak Gurnah otrzymał literackiego Nobla 2021 za „bezkompromisowe i współczujące zgłębianie wpływu kolonializmu na los uchodźców, związany z przepaścią pomiędzy kulturami i kontynentami”. Laureat jest autorem 10 powieści i tomów opowiadań, których głównym tematem jest los uchodźców i emigrantów. „Szacunek Gurnaha dla prawdy i jego awersja do uproszczeń są uderzające. Może wydawać się niektórym czytelnikom ponury i bezkompromisowy, ale z wielką empatią śledzi losy jednostek. Jego powieści wychodzą poza stereotypowe opisy i otwierają nasze spojrzenie na kulturowo zróżnicowaną Afrykę Wschodnią, nieznaną wielu w innych częściach świata.
W literackim uniwersum Gurnaha wszystko zmienia się - wspomnienia, nazwiska, tożsamości" – mówił Anders Olsson, przewodniczący komitetu noblowskiego.

Źródło: https://instytutksiazki.pl/

29 września z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w bibliotece szkolnej czytaliśmy głośno fragmenty książek Stanisława Lema. We wrześniu tego roku mija 100 rocznica urodzin pisarza, autora najpoczytniejszych
i najczęściej tłumaczonych dzieł science-fiction na świecie. Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć twórczość jednego z patronów roku 2021. W czytelni czekały na uczniów książki Stanisława Lema w formie wystawy. W katalogu online zbiorów biblioteki dostępne jest zestawienie pozycji, które wspólnie czytaliśmy - link poniżej.

ksazki

• Lubisz spędzać czas z dobrą książką?
  • Szukasz inspiracji?
  • Jesteś poszukiwaczem przygód?
  • Chcesz się rozwijać?

Zainwestuj w siebie! Przyjdź do biblioteki!

Oferujemy Członkostwo w Dyskusyjnym Klubie Książki, w którym można swobodnie rozmawiać o wspólnie czytanych książkach. Nie musisz być specjalistą, by czerpać przyjemność z tych rozmów. Spotkasz u nas ludzi z pasją czytania, weźmiesz udział w dyskusjach o ulubionej literaturze, spędzisz czas przy kawie w gronie dobrych znajomych.
Zainteresowane osoby prosimy o zgłoszenie się do biblioteki.

Dnia 3 września 2021 r. w czytelni szkolnej odbyło się Narodowe Czytanie  „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej zorganizowane przez nauczycieli bibliotekarzy. Z tej okazji społeczność Ekonomika spotkała się, by wspólnie świętować. W dziesiątej jubileuszowej edycji wzięła udział rekordowa liczba uczniów z klas: 3fp, 3fg, 3ag, 4a, 2f, 1r, 1L, 1a, 2a. Pani dyrektor Jolanta Duk, Pani wicedyrektor Barbara Adamiak, Pani wicedyrektor Joanna Kot wprowadziły uczestników w klimat lektury, wspólnie czytając wybrany fragment. Swoją interpretację utworu zaprezentowali również nauczyciele, wcielając się w role bohaterów. Uczniowie, jak zawsze, stanęli na wysokości zadania i pięknie czytali wybrane przez siebie sceny dramatu Zapolskiej. Ponadto klasa 1 f wzięła udział w Narodowym Czytaniu z aktorką Barbarą Wypych, które odbyło się 6 września na placu gen. Wł. Sikorskiego w Siedlcach. Dziękujemy wszystkim za włączenie się w to ważne wydarzenie czytelnicze.

Czytajmy, bo jak powiedziała polska noblistka Wisława Szymborska „Czytanie to najlepsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Wszystkim Czytelnikom życzymy inspirującej zabawy z lekturą oraz powodzenia w nowym roku szkolnym. Do zobaczenia w bibliotece!