Technik rachunkowości

Technik rachunkowości jest przygotowany do prowadzenia spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej oraz rachunkowości w jednostce organizacyjnej.
Uczniowie kierunku technik rachunkowości w trakcie 5-letniego cyklu kształcenia nauczą się m.in.:
•    księgować operacje gospodarcze w tradycyjny sposób i również w dobrze wyposażonej pracowni ekonomiczno-informatycznej (program InsertGT),
•    prowadzić rozliczenia finansowe z kontrahentami i podmiotami rynku finansowego,
•    przeprowadzić inwentaryzację i rozliczyć jej wyniki,
•    prowadzić dokumentację kadrowo-płacową,
•    rozliczać podatki i ubezpieczenia,
•    sporządzać analizy i sprawozdania finansowe i ocenić sytuację finansową organizacji,
•    samodzielnie prowadzić biuro rachunkowe,
•    oceniać efektywność działalności produkcyjnej, handlowej i usługowej.

W tym zawodzie uczeń zdobywa dwie kwalifikacje zawodowe: EKA.05. Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych EKA.07. Prowadzenie rachunkowości. Zdobycie każdej kwalifikacji kończy się zewnętrznym egzaminem. Po zdaniu wszystkich egzaminów absolwent technikum uzyskuje tytuł technika rachunkowości. Uczniowie technikum w klasie drugiej i trzeciej odbywają czterotygodniowe, obowiązkowe praktyki zawodowe.
Od technika rachunkowości wymaga się umiejętności skupienia, dokładności i skrupulatności, planowania i organizacji pracy, logicznego myślenia; konieczne w tym zawodzie są umiejętności analityczne i podzielność uwagi.
Wiedza z zakresu rachunkowości połączona z umiejętnościami praktycznymi daje podstawy do zajmowania wysokich stanowisk w przedsiębiorstwach i instytucjach finansowych. Absolwent może również podjąć pracę w jednostkach finansów publicznych, firmach ubezpieczeniowych, kancelariach doradczych i audytorskich oraz biurach rachunkowych. Jest również przygotowany do samodzielnego podjęcia działalności gospodarczej