Technik logistyk

Technik logistyk zajmuje się planowaniem i obsługą procesów zaopatrzenia, produkcji, magazynowania, dystrybucji oraz odpowiada za zapewnienie właściwej jakości usługi satysfakcjonującej klienta przy możliwie najniższych kosztach logistycznych.
Zadaniem logistyka jest dostarczyć właściwy towar, właściwemu klientowi, we właściwej ilości, we właściwym czasie, na właściwe miejsce, we właściwym stanie i po właściwych, czyli możliwie najniższych kosztach. Logistyka to przepływ materiałów, informacji i pieniędzy w przedsiębiorstwach i między nimi.

Uczniowie kierunku technik logistyk w trakcie 5-letniego cyklu kształcenia nauczą się m.in.:
•    planować procesy przechowywania wytworzonych towarów i dostarczania ich do finalnych odbiorców,
•    wytyczać trasy przejazdów, kontrolować je i modyfikować według potrzeb,
•    organizować pracę zarówno środków transportu jak i pracowników je obsługujących,
•    wyodrębniać i monitorować koszty logistyki oraz prowadzić rozliczenia z klientami, dbać o efektywność firmy, prowadząc do obniżania kosztów własnych oraz firm – partnerów,
•    przygotowywać i sprawdzać dokumenty m.in. finansowe, przewozowe, raporty magazynowe,
•    opanować umiejętność posługiwania się językiem angielskim w logistyce.

W tym zawodzie uczeń zdobywa dwie kwalifikacje zawodowe: SPL.01. Obsługa magazynów, SPL.04. Organizacja transportu; zdobycie każdej kwalifikacji kończy się zewnętrznym egzaminem. Po zdaniu wszystkich kwalifikacji absolwent technikum uzyskuje tytuł technika logistyka. Uczniowie technikum w klasie trzeciej odbywają obowiązkowe praktyki zawodowe.
Od osoby wykonującej zwód technika logistyka wymaga się umiejętności analitycznych i zdolności interpersonalnych, a także bardzo dobrze rozwiniętych zdolności planistycznych i organizacyjnych. Technik logistyk pracuje w pomieszczeniach biurowych w magazynach, halach, hangarach. Może pracować w działach logistyki przedsiębiorstw przemysłowych, w firmach handlowych, dystrybucyjnych, przewozowych i usługowych, a także w przedsiębiorstwach, firmach transportowo-spedycyjnych. Podstawowymi narzędziami pracy na tym stanowisku są: komputer z dostępem do Internetu, programy służące do zbierania i analizowania danych oraz informacji, programy obsługujące procesy logistyczne, telefon, fax. W naturę zawodu są wpisane częste kontakty z ludźmi, dlatego od specjalisty do spraw logistyki wymaga się wysokiej kultury osobistej, umiejętności jasnego formułowania myśli, znajomości zasad komunikacji
W Polsce jest duże zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu logistyki w branżach: przemysł, budownictwo, handel i usługi, informatyka i telekomunikacja; w zakładach komunikacyjnych, w wojsku  czy jednostkach samorządu terytorialnego.

Ułatwienia dostępu