Uroczystość „Ekonomia da się lubić” z okazji Roku Edukacji Ekonomicznej

W dniu 24 maja 2024 roku naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji “Roku Edukacji Ekonomicznej”. Ten wyjątkowy rok został ustanowiony, aby zwrócić uwagę na istotną rolę, jaką pełni edukacja z zakresu ekonomii w codziennym życiu Polek i Polaków. Warto przypomnieć, że 500 lat temu Mikołaj Kopernik, patron naszej Szkoły, napisał ustawę o monecie, co stanowiło ważny krok w historii ekonomii.

Rok Edukacji Ekonomicznej w Ekonomiku obfitował w różnorodne wydarzenia. Wśród nich znalazły się: Projekt „Żyj Finansowo”; inicjatywa, która uczyła młodzież zarządzania finansami w życiu osobistym, warsztaty i konferencje, podczas których eksperci dzielili się wiedzą na temat szeroko pojętej gospodarki i normalizacji, a także innowacje pedagogiczne, w tym wymiana młodzieży, podczas której uczniowie mieli okazję poznać rówieśników z innych krajów i porównać różnice w podejściu do ekonomii. Nie można zapomnieć o konkursach:  “Poznaj swoje prawa w pracy” z projektu “Kultura bezpieczeństwa”, organizowanym przez Państwową Inspekcję Pracy, IX Szkolnym Konkursie Wiedzy o Wielkiej Brytanii oraz II Szkolnym Konkursie Wiedzy o Mikołaju Koperniku.

Na uroczystość zostali zaproszeni goście reprezentujący Urząd Miasta Siedlce, w tym Pan Prezydent Tomasz Hapunowicz, Przewodniczący Rady Miasta, Naczelnik Wydziału Edukacji, partnerzy Szkoły i siedleckie firmy, dyrektorzy szkół oraz członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Siedleckiego Ekonomika. To ważne wydarzenie było okazją do uhonorowania uczniów za ich osiągnięcia w dziedzinie ekonomii. Rozdano nagrody dla zwycięzców w Międzyszkolnej Ekonomicznej Grze Miejskiej oraz w innych konkursach szkolnych.

Część artystyczna uroczystości była niezwykle barwna i pełna humoru. Przywołano wspomnienia znanego i lubianego show, tym razem w wersji siedleckiego “Ekonomika”, pod tytułem „Ekonomia da się lubić”. Eksperci z dziedziny ekonomii z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch i Ukrainy odpowiadali na wylosowane pytania. Dowiedzieliśmy się, jakie czynniki wpływają na poziom bezrobocia, czy łatwo jest w danym kraju dostać kredyt, jakie towary są najczęściej eksportowane, a także jakie są sposoby na szybki zarobek. Wszystko to w atmosferze rzeczowych odpowiedzi, jednak z ogromną dozą humoru.

Całość uświetnił pokaz mody ekonomicznej, podcza którego zebrani goście mieli okazję zobaczyć, jak powinno się ubrać na rozmowę o pracę, na spotkanie biznesowe, czy jak naprawdę ubierają się ci, którzy mają “home office”, czyli domowe biuro. Dopełnienie uroczystości stanowiły wspaniale wykonane piosenki, których teksty dotyczyły ekonomii, takie jak „Money, Money, Money” zespołu Abba, „I Wanna Be a Billionaire” autorstwa Bruno Marsa czy „Gdybym był bogaty” z musicalu „Skrzypek na dachu”. To wyjątkowe wydarzenie z pewnością pozostanie w pamięci uczniów i wszystkich gości jako inspirujący moment w edukacji ekonomicznej.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości.

Hanna Sienkiewicz-Kaya

Nagrodzeni w Międzyszkolnej Ekonomicznej Grze Miejskiej:

W kategorii szkół podstawowych:

1 miejsce: Szkoła Podstawowa im. Żołnierzy Pierwszego Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego w Olszycu Szlacheckim

Maja Pioruńska

Nikola Szostek

Klaudia Pietrzak

pod opieką Pani Wioletty Dąbrowskiej

2 miejsce: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Gabriela Narutowicza w Siedlcach

Fabian Kosieradzki

Tomasz Grześkowicz

Wiktor Olszewski

pod opieką Pana Rafała Wysockiego

3 miejsce: Szkoła Podstawowa nr 12 im. Kornela Makuszyńskiego w Siedlcach

Hanna Chaciak

Oliwia Skiba

Piotr Chmielewski

pod opieką Pani Agnieszki Krasuskiej

W kategorii szkół ponadpodstawowych:

1 miejsce: II LO im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach

Artur Mikiciuk

Maciej Izdebski

Oliwia Dziedzic

wraz z Panią Ewą Kujawą

2 miejsce:  IV LO im. Het. Stanisława Żółkiewskiego

Kamil Kwiatek

Magdalena Michalak

Emilia Nazarczuk

wraz z Panią Renatą Zacharczuk

3 miejsce: I Katolickie LO im. Świętej Rodziny w Siedlcach

Zuzanna Wakulińska

Natalia Kosmalska

Aleksandra Bartosiak

wraz z Panią Magdaleną Ostas

Wyróżnienie dla Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Siedlcach, pod opieką  Pani Judyty Potępskiej.

Dominik Bogusz

Damian Wróbel

Róża Jagła

Zwycięzcy w konkursie “Poznaj swoje prawa w pracy” z projektu “Kultura bezpieczeństwa”, organizowanego przez Państwową Inspekcję Pracy.

Miejsce 1 i 2 ex-aequo:

Kinga Dadacz kl 2b ORAZ  Klaudia Bogucka kl. 2a.

Na etapie regionalnym dziewczęta zajęły 6 i 11 miejsce.

Nagrodzeni w IX Szkolnym Konkursie Wiedzy o Wielkiej Brytanii:

Miejsce 3: Magdalena Tarkowska, kl. 4L

Miejsce 2: Aleksandra Pawlusiewicz, kl. 4L

Miejsce 1: Róża Jagła, kl. 4L

Zwycięzcy w II Szkolnym Konkursie Wiedzy o Mikołaju Koperniku:

Miejsce 3: Klaudia Kruszewska, kl. 4a

Miejsce 2: Wiktoria Szczurowska, kl. 3r

Miejsce 1: Maria Pogonowska, kl. 3b

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

Dziękujemy wszystkim szkołom i uczniom za zainteresowanie edukacją ekonomiczną.

Szczególne podziękowania kierujemy do firm Valmont Polska oraz Bank Pekao S.A. 1 oddział w Siedlcach za ufundowanie nagród.

Uroczystość przygotowali:

nauczyciele: Joanna Staręga-Marco, Kamila Wereszczyńska, Karolina Ochnik, Hanna Sienkiewicz-Kaya,

Edyta Olszewska (dekoracje)

Joanna Mikułowska i Tomasz Borkowski (muzyka)

uczniowie: Kasandra Tomasiuk, Jakub Kruszewski – absolwent, Kacper Kozak, Jakub Lewczuk, Patrycja Cabaj, Aleksandra Krasuska, Kamila Grochowska, Wiktoria Gadzinowska, Olga Mikułowska, Antonina Jankowska, Łukasz Karczmarski, Wiktoria Pawlik, Julia Wolanin, Magdalena Krypa, Antonina Paluch, Dominika Kos, Natalia Krawczyk, Paulina Kalinowska, Kamila Chromińska, Mateusz Borkowski, Magdalena Stefanow, Lena Musiatowicz, Gabriela Bolesta, Yevhenii Adamovych, Anastazja Dmitriewa.

Data publikacji: 25 maja 2024 - Stanisław Waberski

Kategorie:: Aktualności

Ułatwienia dostępu