Święto Patrona Szkoły

Dnia 08.12.2023 obchodziliśmy imieniny patrona szkoły Mikołaja Kopernika, astronoma, ekonomisty i wielkiego człowieka nauki.  Uczniowie Ekonomika zaprezentowali scenki z życia naszego patrona, które były przeplatane piosenkami i tańcami. Wręczono nagrody w szkolnym konkursie plastycznym „ Moja Szkoła – Mój Patron.” I miejsce zdobyła Roksana Maruszewska – klasa 1f, II miejsce Marta Szaniawska – klasa 1f, III miejsce Nikola Adamczyk – klasa 1f.

Uroczystość była również okazją do podsumowania działań szkoły podjętych w Roku Mikołaja Kopernika.

Nasza placówka zorganizowała :

  1. Koncert „Za Gwiazdą…”
  2. 550. Urodziny Mikołaja Kopernika
  3. Międzyszkolną Kopernikańską Grę Miejską
  4. „Koncert Gwiazd”, podczas którego odsłonięto podświetlaną rzeźbę artystyczną „Astrolabium”  – podstawowy przyrząd do pracy Mikołaja Kopernika
  5.  Sesję popularnonaukową „Colloquium Copernicanum”.

Zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy cztery konkursy:

  1. Szkolny Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku
  2. Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Co by było, gdyby nie było Kopernika?”
  3. IV Szkolny Konkurs Kulinarny „Słodkie przysmaki Kopernikowskie”
  4. Szkolny Konkurs Plastyczny „Moja szkoła – mój patron”.

Odbyło się 5 wycieczek, podczas których uczniowie podążali śladami Mikołaja Kopernika.

We wrześniu i październiku tego roku dziewięć klas naszej Szkoły zwiedziło  w Archiwum Państwowym w Siedlcach wystawę pod hasłem „Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata. Kopernikana w Archiwach Państwowych”.

Podejmowaliśmy również inne działania:

– Warsztaty szlacheckie Mikołaja Kopernika

– Mikołaj Kopernik pojawił się na XV Siedleckich Targach Edukacyjnych oraz na Jarmarku św. Stanisława

– Nauczyciele przedmiotów zawodowych zaprojektowali i opracowali graficznie banknot o nominale 550 zł nawiązujący do rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika oraz wizerunek patrona z hasłem „Chłopak Roku 2023”, z którym można robić sobie pamiątkowe zdjęcia i który wita nas codzienne w progach naszej Szkoły.

–  Prezydent Miasta Siedlce Pan Andrzej Sitnik, Dyrektor naszej Szkoły Pani Jolanta Duk oraz uczennice kl. 3r dokonali odsłonięcia muralu znajdującego się na parterze budynku, nawiązującego tematycznie do Mikołaja Kopernika, a wykonanego przez nasze koleżanki z klasy technik reklamy.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w obchody Roku Mikołaja Kopernika, wspierając nasze wysiłki i podejmowane działania. Nasi uczniowie kierują się słowami astronoma zawartymi w jego dziele O obrotach sfer niebieskich: Zadaniem wszystkich nauk jest odciągnąć człowieka od zła, kierować jego umysł ku większej doskonałości.

Data publikacji: 10 grudnia 2023 - Stanisław Waberski

Kategorie:: Aktualności