Warsztaty dziennikarskie w redakcji Tygodnika Siedleckiego

Dwie grupy uczniów z „Ekonomika” biorą udział w warsztatach dziennikarskich w ramach projektu „Dziennikarze lokalni – uczniom”.

17.10.2023 r. grupa uczniów „Ekonomika” z kl. 3f i 4f odwiedziła redakcję Tygodnika Siedleckiego. Pierwsza część spotkania odbyła się  w gabinecie samego redaktora naczelnego. Pan Krzysztof Strzelecki przedstawił nam proces przygotowywania numeru pisma, pokazując kolejne etapy tworzenia TS od planowania do ostatecznej korekty. Nie lada gratką było przejrzenie autentycznych materiałów roboczych z przygotowania numeru, który ukaże się…jutro! Dużo ciekawostek usłyszeliśmy również o pracy dziennikarzy i całego zespołu redakcyjnego.  

W dalszej części spotkania poznaliśmy zadaniowy „misz-masz” pań prowadzących księgowość i sekretariat, następnie odwiedziliśmy pokój grafików. „Panowie Trzej” w niezwykle interesujący sposób omówili skład komputerowy pisma, przybliżyli narzędzia i tajniki tych działań. Dowiedzieliśmy się także, jak tworzone jest wydanie internetowe pisma i jakie są źródła newsów.

Wymiernym efektem naszej wizyty jest pamiątkowe zdjęcie włożone w ramowy szablon tytułowej strony TS. Wizytę w redakcji zakończyliśmy w Biurze Ogłoszeń, czyli redakcyjnej „fabryce pieniędzy”, jak żartobliwie określają to miejsce pracownicy redakcji. Wszystkie spotkane przez nas osoby były niezwykle życzliwe i uśmiechnięte, chętnie dzieliły się swoją wiedzą, opowiadały o zabawnych i mniej zabawnych historiach związanych z pracą, (niestety, takie też są!), odsłaniały tajemnice „redakcyjnej kuchni”.

Barbara Adamiak

Data publikacji: 17 października 2023 - Stanisław Waberski

Kategorie:: Aktualności