Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży: Realizacja projektu 2018/2019

W dniach 1-6 października grupa 12 uczniów z klas 2a, 2f, 3a, 3l oraz 4r wraz z p.Emilią Woźniak i p. Karoliną Ochnik, miała przyjemność korzystać z gościnności naszych Niemieckich partnerów projektu. W tych dniach został zrealizowany kolejny już projekt współfinansowany przez fundację Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży pod hasłem „Reklama – klucz do sukcesu”. Pobyt w Oranienburgu obfitował w integrację, zwiedzanie oraz poszerzanie wiedzy kulturowo – językowej wszystkich uczestników wymiany.

Dzień 1

Rano 1.10.2018 grupa 12 uczniów z naszej szkoły wraz z dwiema opiekunkami wyjechali pociągiem z Siedlec do Warszawy aby tam przesiąść się do pociągu Intercity jadącego do Berlina. Po przeszło 7 godzinnej podróży polska grupa spotkała się z Niemieckimi uczestnikami projektu na dworcu głównym w Berlinie. Stamtąd, komunikacją podmiejską (tzw. S-Bahn) wszyscy pojechali do  Oranienburga do hostelu. Tam zasiedliśmy do wspólnej kolacji powitalnej, podczas której omówiliśmy poszczególne punkty programu naszego pobytu w kraju goszczącym.

Dzień 2

Pierwszym punktem programu była wizyta w obozie koncentracyjnym Sachsenhoussen, gdzie uczestnicy projektu zostali zaznajomieni z historią tego miejsca. Zwiedziliśmy tamtejsze muzeum i obejrzeliśmy miejsca pamięci narodowej. Po przerwie na wspólny obiad udaliśmy się wszyscy do szkoły w Oranienburgu, gdzie zwiedziliśmy pracownie, spotkaliśmy się z nauczycielami oraz zasiedliśmy do pracy warsztatowej. Zadaniem uczniów było stworzenie wspólnej prezentacji dotyczącej sposobów tworzenia i postrzegania reklamy w Polsce i w Niemczech. Wieczorem odbyły się krótkie zajęcia integracyjne podczas których polscy i niemieccy uczniowie mogli lepiej się poznać i zrozumieć różnice kulturowe tych dwóch krajów.

Dzień 3

Pociągiem, zwanym Sban, cała polsko-niemiecka grupa udała się do Berlina, gdzie obejrzeliśmy najważniejsze zabytki i miejsca pamięci narodowej. Potem zostaliśmy poprowadzeni wzdłuż Muru Berlińskiego przez przewodnika, który przybliżył nam historię powstania i obalenia tego muru. Dowiedzieliśmy się również ciekawostek dotyczących symboliki obrazów namalowanych na murze. Kolejnym punktem była wizyta w Muzeum Iluzji, gdzie uczniowie próbowali swoich sił w rozwiązywaniu trudnych zagadek. Stamtąd grupa wybrała się na spacer w kierunku Bramy Brandenburskiej, po drodze zwiedzając zabytki i piękne historyczne budowle. Podczas naszego pobytu w Berlinie zadaniem każdego ucznia było sfotografowanie najlepszej według nich reklamy (bilbordu), by później przedyskutować to z grupą i dołączyć do wspólnej prezentacji.

Dzień 4

Kolejny dzień zwiedzania i szukania najlepszych reklam w Berlinie a potem w Poczdamie. W tym pięknym mieście zwiedziliśmy Zamek oraz Kościół, po czym udaliśmy się na spacer po Starym Mieście. Spacerując uliczkami miasta, słuchaliśmy o historii powstania poszczególnych budynków i pomników oraz podziwialiśmy przyuliczne wystawy fotografii z przeszłości. Po południu, komunikacją podmiejską cała grupa pojechała do Jump House, gdzie uczniowie mogli się zrelaksować i zintegrować jeszcze bardziej. Po wyczerpującym dniu, w ramach podsumowania projektu odbyło się spotkanie opiekunów wraz z Dyrekcją szkoły w Oranienburgu. Omówiliśmy korzyści płynące z dotychczasowych projektów i przedyskutowaliśmy pomysły i play na dalsze spotkania.

Dzień 5

Cały ranek był poświęcony na dopracowywanie prezentacji oraz omawianie najlepszych reklam sfotografowanych przez uczniów. Uczestnicy projektu dyskutowali, analizowali oraz opracowali wspólne wnioski, które zostały zaprezentowane na oficjalnej Konferencji Podsumowującej Projekt. Po tym wydarzeniu uczestnicy projektu udali się do kręgielni gdzie świętowali wspólny sukces. Wieczorem wszyscy zasiedliśmy wokół ogniska i omawialiśmy najlepsze aspekty pobytu polskich uczniów w Oranienburgu. Po ognisku Niemieccy opiekunowie rozdali wszystkim zaświadczenia uczestnictwa w projekcie oraz uczniowie wymienili się prezentami. W tak miłej i sentymentalnej atmosferze pożegnaliśmy się i zaplanowaliśmy kolejną wizytę.

Dzień 6

Po śniadaniu wszyscy udaliśmy się na dworzec w Berlinie gdzie polscy uczestnicy projektu wsiedli do pociągu do Polski. Żegnani przez Niemieckich uczniów i opiekunów, uczniowie ZSP 2 w Siedlcach udali się w podróż powrotną do Siedlec, myśląc po drodze o kolejnym projekcie…

Data publikacji: 19 listopada 2018 - KK

Kategorie:: Bez kategorii

Etykiety:

Ułatwienia dostępu