• S6
  • S1
  • S4
  • S2

logoszkoly

zlotaszkola

9 listopada 2018 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Siedlcach odbyła się uroczystość podsumowująca obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Dyrektor szkoły pani Jolanta Duk serdecznie powitała dostojnych gości, wśród których była pani wiceprezydent Anna Sochacka, pani Regina Pieczara – starszy wizytator Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie, pan Ryszard Chraniuk – przewodniczący Powiatowej Rady Kombatanckiej w Siedlcach, pani prof. dr hab. Violetta Machnicka – prezes Siedleckiego Towarzystwa Naukowego, pani Bożena Wojciuk – absolwentka, kierownik artystyczny ZPiT ZS „Chodowiacy”, pani Edyta Ślubowska – dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP, pani Barbara Sidoruk – psycholog Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Siedlcach, pan Patryk Hanisch – naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach, pan Bartosz Czapliński – z-ca dyrektora ZUS Oddział Siedlce, pani Agnieszka Król – redaktor Tygodnika Siedleckiego, pani Justyna Szalińska – Wymiatał – przewodnicząca Rady Rodziców w ZSP nr 2 w Siedlcach, pan Zbigniew Gałach – wiceprzewodniczący Rady Rodziców w ZSP nr 2 w Siedlcach, pan Stanisław Czop – wiceprzewodniczący Rady Rodziców w ZSP nr 2. Uroczystość rozpoczęła się niezwykle podniośle, bowiem pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na sztandar Szkoły i zostali oficjalnie przyjęci w poczet uczniów „Ekonomika”. O godzinie 11.11, po specjalnym biciu zegara, wszyscy odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Podsumowania szkolnego projektu edukacyjnego „100 lat Niepodległej Polski” dokonała wicedyrektor szkoły Barbara Adamiak. W prezentacji podkreśliła ogromne zaangażowanie uczniów i nauczycieli w realizację różnorodnych zadań, wśród których znalazły się: uroczystość Urodziny Marszałka w siedleckim „Ekonomiku”, spotkanie poetycko-muzycznego Pieśni, z którymi szliśmy do wolności, wycieczka do Krakowa szlakiem odzyskania niepodległości, konkurs plastyczny, tydzień z poezją i pieśnią patriotyczną, wystawa Piłudski w fotografii i malarstwie, a nawet konkurs kulinarny na ciastko Niepodległościówkę. Uczniowie przygotowywali prezentacje multimedialne, okolicznościowe wystawy historycznych pamiątek, filmy, fotorelacje Historia utrwalona- pomniki i miejsca pamięci w naszym mieście, spotykali się z kombatantami, członkami historycznej grupy rekonstrukcyjnej. Pani Barbara Adamiak jako koordynatorka szkolnego projektu podziękowała wszystkim instytucjom i osobom, które wspierały działania młodzieży w czasie całorocznych obchodów. Zwieńczeniem Dnia dla Niepodległej w „Ekonomiku” był spektakl teatralny A to Polska właśnie! inspirowany dramatem Stanisława Wyspiańskiego pt. Wesele. Sala gimnastyczna zamieniona w bronowicką chatę rozbrzmiewała dźwiękami skocznego krakowiaka i mistrzowsko zagranymi dialogami gości weselnych. Przed oczami widzów rysował się portret narodu polskiego z jego tradycjami, zwyczajami, ale także przywarami. Była to również ważna lekcja historii, którą kończy rok 1918 i odzyskanie przez Polaków upragnionej, wyczekanej przez pokolenia wolności. Był to także hołd oddany tym, którzy złożyli życie na ołtarzu ojczyzny oraz tym, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości za ich trud i bohaterską walkę.
W uroczystości przygotowanej przez panią Anetę Baran i panią Annę Pliszkę wystąpiła dwudziestosześcioosobowa grupa osób z klas: 3F, 4A, 4C, 3L, 2A, 1F, 1R. Dekorację do spektaklu wykonali uczniowie z klas: 4A, 4R, 3R, 1R, 1A pod kierunkiem Anety Radzikowskiej, uczennicy klasy 4A. Całą uroczystość poprowadził Artur Żółkowski z klasy 3L.
Dzień dla Niepodległej w siedleckim „Ekonomiku” był uroczystym, wyjątkowym świętowaniem, spotkaniem ważnym i wartościowym. Było refleksyjnie, patriotycznie i radośnie.

Linki do stron internetowych, na których znajduje się relacja z uroczystości:

http://www.tygodniksiedlecki.com 

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com