Biblioteka czynna:

ksiazka

Katalog online

Lista książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. W tym miesiącu miały miejsce dwa ważne wydarzenia literackie, które wpisują się w obchody tegorocznego święta. 6 października 2019 r. Mariusz Szczygieł został uhonorowany Nagrodą Nike – najważniejszym wyróżnieniem w dziedzinie literatury polskiej. Nagrodę otrzymał za zbiór reportaży „Nie ma”. Natomiast 10 października Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok. Wyróżnienie dostała za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia”. Sylwetki i twórczość nagrodzonych pisarzy prezentuje wystawa znajdująca się na holu przed biblioteką. Serdecznie zapraszamy do oglądania!

Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy akcją Narodowe Czytanie.

W tegorocznej ósmej edycji Para Prezydencka zaproponowała do czytania osiem Nowel polskich:

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa

Dym – Maria Konopnicka

Katarynka – Bolesław Prus

Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

Orka – Władysław Stanisław Reymont

Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

Sachem – Henryk Sienkiewicz

Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość
w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem” – napisał w specjalnym liście Prezydent RP. Po raz kolejny uczniowie Ekonomika nie zawiedli i aktywnie włączyli się we wspólne czytanie, które odbyło się w piątek 6 września br. w bibliotece szkolnej. Akcję zainaugurowała pani wicedyrektor Barbara Adamiak, czytając fragment noweli Dym Marii Konopnickiej. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i zachęcamy do korzystania ze zbiorów naszej biblioteki.

W akcji, która trwała od 20.03 do 20.05.2019 r., udało nam się zebrać 38 książek, w tym literaturę młodzieżową, popularnonaukową oraz lektury. Większość zebranych woluminów włączymy do zbiorów biblioteki szkolnej, a część przekażemy na akcję bookcrossing. Zbiórkę przeprowadziły uczennice klasy 1L: Paulina Trojanowska i Natalia Jastrzębska. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za przekazanie cennych książek, które będą służyć naszym czytelnikom.

W dzisiejszych czasach książki nie mają łatwego życia. Muszą konkurować z telewizją, Internetem, grami komputerowymi, telefonem czy wieloma innymi źródłami rozrywki. Mimo to nadal mają szerokie grono zwolenników – przecież z nimi nie można się nudzić!
Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Zalety książek” , którą prezentujemy na holu przed biblioteką.

Jak zamówić książkę w bibliotece uniwersyteckiej? W jaki sposób działa katalog elektroniczny? Co to jest rewers i repozytorium? Jakie materiały znajdują się w czytelni zbiorów specjalnych? Jak korzystać z poszczególnych czytelni i kabin pracy indywidualnej? Na te i inne pytania odpowiedzi szukali uczniowie z kl. 4 r i 3 f, którzy w dniach 26.03 i 28.03 odwiedzili Bibliotekę Główną UPH. Zwiedzanie połączone z dużą dawką informacji z pewnością przyda się naszym maturzystom w dalszym kształceniu na studiach. Mamy nadzieję, że w przyszłości często będą korzystać z bibliotek różnych uczelni.