Biblioteka czynna:

ksiazka

Katalog online

Lista książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

W czwartek 28 listopada 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 8 odbył się Międzyszkolny Konkurs „Mistrz Czytania” zorganizowany przez Samorządowe Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach. Naszą szkołę godnie reprezentowali: Robert Boguszewski z kl. 4c technikum i Piotr Nojak z kl. 2f LO. Wystąpienia obu uczniów wywarły duże wrażenie na słuchaczach i oczarowały jury. Komisja doceniła interpretację czytanych tekstów i środki artystycznego wyrazu. Robert Boguszewski zajął I miejsce i został Mistrzem Czytania 2019; II miejsce i tytuł Wicemistrza Czytania jury przyznało Piotrowi Nojakowi. Gratulujemy! Jesteśmy dumni z sukcesów naszych uczniów, dziękujemy za piękną postawę i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.

15 listopada 2019 r. w czytelni szkolnej odbył się V Szkolny Konkurs „Mistrz Czytania”.
W eliminacjach wzięło udział 20 uczniów, którzy zaprezentowali wybrane przez siebie fragmenty prozy. Wśród książek pojawiła się literatura młodzieżowa („My dzieci z dworca ZOO”, „Ogród Zuzanny”, „Dziewczyna z pociągu”), kryminały Remigiusza Mroza, fantasy („Wiedźmin” Sapkowskiego, „Hobbit, czyli tam i z powrotem” Tolkiena). Nie zabrakło też klasyki - utworów Sławomira Mrożka, Henryka Sienkiewicza czy lektur („Ferdydurke” Gombrowicza, „Zbrodnia i kara” Dostojewskiego, „Nad Niemnem” Orzeszkowej). Zgodnie z regulaminem oceniano: technikę czytania, środki artystycznego wyrazu, dykcję, intonację, płynność, interpretację, kontakt wzrokowy z odbiorcą, postawę, mimikę. Należy podkreślić, iż poziom prezentacji był najwyższy spośród dotychczasowych edycji, dlatego jury nagrodziło wiele osób. Tytuł Mistrza Czytania w Technikum nr 2 zdobył Robert Boguszewski z kl. 4c, a w VI Liceum Ogólnokształcącym – Piotr Nojak z kl. 2f. Drugie miejsce ex aequo zajęli: Marcin Jastrzębski 4r i Milena Jastrzębska 3f, trzecie miejsce ex aequo: Kinga Szczepańska 1ap, Natalia Kozak 4r. Jury przyznało również cztery wyróżnienia dla: Marty Krasuskiej 1fp, Karoliny Jaszczuk 1ag, Mateusza Jagiełło 1fg, Katarzyny Olkowicz 4r. Nagrodzeni uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, natomiast uczestnicy – dyplomy i drobne upominki. Dziękujemy wszystkim za udział i życzymy powodzenia naszym Mistrzom w konkursie międzyszkolnym, który odbędzie się 28 listopada 2019 r.

Biblioteka szkolna przystąpiła do trzeciej edycji ogólnopolskiego projektu „Upoluj swoją książkę”, który trwa od 2 do 30 listopada 2019 r. Uczniowie szkół średnich mogą zupełnie za darmo przeczytać 12 bestsellerowych e-booków i audiobooków. W czytelni i na korytarzu szkolnym zostały rozwieszone plakaty z okładkami książek i kodem QR. Po jego zeskanowaniu przy pomocy smartfona i darmowej aplikacji Woblink.com, czytelnicy na miesiąc otrzymają dostęp do książek w formie e-booka i audiobooka. Akcja jest organizowana z inicjatywy Instytutu Książki wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz platformą e-bookową Woblink.com, a patronuje jej Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie i życzymy miłej lektury.

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. W tym miesiącu miały miejsce dwa ważne wydarzenia literackie, które wpisują się w obchody tegorocznego święta. 6 października 2019 r. Mariusz Szczygieł został uhonorowany Nagrodą Nike – najważniejszym wyróżnieniem w dziedzinie literatury polskiej. Nagrodę otrzymał za zbiór reportaży „Nie ma”. Natomiast 10 października Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok. Wyróżnienie dostała za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją pokazuje przekraczanie granic jako formę życia”. Sylwetki i twórczość nagrodzonych pisarzy prezentuje wystawa znajdująca się na holu przed biblioteką. Serdecznie zapraszamy do oglądania!

Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy akcją Narodowe Czytanie.

W tegorocznej ósmej edycji Para Prezydencka zaproponowała do czytania osiem Nowel polskich:

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa

Dym – Maria Konopnicka

Katarynka – Bolesław Prus

Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

Orka – Władysław Stanisław Reymont

Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

Sachem – Henryk Sienkiewicz

Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość
w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem” – napisał w specjalnym liście Prezydent RP. Po raz kolejny uczniowie Ekonomika nie zawiedli i aktywnie włączyli się we wspólne czytanie, które odbyło się w piątek 6 września br. w bibliotece szkolnej. Akcję zainaugurowała pani wicedyrektor Barbara Adamiak, czytając fragment noweli Dym Marii Konopnickiej. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i zachęcamy do korzystania ze zbiorów naszej biblioteki.