• S6
  • S1
  • S4
  • S2

logoszkoly

ZlotaTarcza2018

W dniu 29 listopada 2018 r. w warszawskim Teatrze Capitol odbył się finał XIX edycji Konkursu Puchar Recyklingu. Na tej ogólnopolskiej prestiżowej w zakresie recyklingu i szeroko pojętej ochrony środowiska uroczystości był obecny nauczyciel ZSP nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Siedlcach, pani Elżbieta Replińska, która w imieniu szkoły przygotowała wniosek konkursowy prezentujący osiągnięcia i podejmowane przez szkołę działania w tym zakresie.
Konkurs o Puchar Recyklingu jest organizowany od 2000 roku i jest jedynym w Polsce przedsięwzięciem, które w sposób kompleksowy ocenia selektywną zbiórkę odpadów i działania edukacyjne w tym zakresie. Konkurs jest skierowany zarówno do gmin, jak i firm, które zajmują się zbiórką i zagospodarowaniem odpadów. Do konkursu mogą zgłaszać się również szkoły, organizacje pozarządowe, parki narodowe i krajobrazowe oraz centra edukacji ekologicznej.
Każdego roku finał konkursu odbywa się podczas Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON Environment, który w tym roku odbył się w Warszawie.
Konkurs jest organizowany przez miesięcznik „Przegląd Komunalny”, a jego głównym partnerem jest firma REMONDIS. Patronat honorowy nad konkursem sprawują Ministerstwo Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Polska Izba Ekologii, Krajowa Izba Gospodarcza, Związek Miast Polskich.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się blisko 150 uczestników. XIX edycja konkursu obfitowała również w wiele nowości, wśród których była m.in. nowa kategoria, czyli debiuty. W tej kategorii ZSP nr 2 otrzymało Nagrodę Główną. Wśród licznych kategorii konkursowych, np. spośród licznego grona uczestników rywalizujących w kategorii “Edukacja recyklingowa” wyłoniono dwóch laureatów: gminę Wrocław oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Siedlcach. Warto tu zaznaczyć, że laureatami konkursu zostawały głownie gminy czy zakłady zajmujące się gospodarką odpadami. Wśród szkół nagrodzono tylko dwie.
Nasza szkoła prowadzi samodzielnie szeroko pojętą edukację recyklingową lub włącza się w działania Zakładu Utylizacji Odpadów w Siedlcach w tym zakresie poprzez udział w warsztatach pt. „Ekologia z klasą” czy w Wielkich Igrzyskach Ekologicznych, w których to igrzyskach szkoła w roku 2016/2017 zajęła 1, 2 i 3 miejsce, a w roku szkolnym 2017/2018 miejsce 2 i 3. Problematyka odpadów zajmuje ważne miejsce na kierunku technik logistyk, co znalazło potwierdzenie w tym, że nauczyciele przedmiotów logistycznych zdecydowali się od roku szkolnego 2107/2018 poświęcić temu problemowi oddzielne zajęcia edukacyjne: Gospodarka Odpadami. Młodzi logistycy prowadzą warsztaty recyklingowe dla gimnazjalistów, realizują projekty związane z gospodarką odpadami.

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com