• S6
  • S1
  • S4
  • S2

logoszkoly

ZlotaTarcza2018

PlakatFestiwal1

CKUm

W miniony piątek, 9 grudnia, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Siedlcach uroczyście zakończono obchody Roku Henryka Sienkiewicza. Konferencję podsumowującą projekt edukacyjny Festiwal Sienkiewiczowski w Ekonomiku objął Honorowym Patronatem Prezydent Miasta. Znamienitych gości powitała Dyrektor Szkoły – Pani Jolanta Duk. Na uroczystość przybyli: Prezydent Miasta Siedlce- Pan Wojciech Kudelski, dr Urszula Wyrzykowska-Dudek- dyrektor SCDiDN w Siedlcach, dr Małgorzata Burta- Prezes TLiAM Oddział Siedlecki, Pani Anna Cybulska- przez wiele lat związana z Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, autorka książek dla dzieci o Henryku Sienkiewiczu, Pani Małgorzata Buttitta- antropolog i dziennikarka kulinarna, Pani Joanna Jakubiuk- znawczyni historii i tradycji kulinarnych, propagatorka kuchni polskiej, Pani Katarzyna Sobieska- kierownik biura Lokalnej Organizacji Turystycznej Wielki Gościniec Litewski, Pani Bożena Wojciuk- kierownik i choreograf ZPiT Chodowiacy, działającego przy MOK w Siedlcach, Pani Małgorzata Borkowska- współwłaścicielka Dworu Mościbrody, Pan Krzysztof Grzegorczuk- Dyrektor ZSP nr 3 w Siedlcach, Pani Elżbieta Cała- wicedyrektor CKU w Siedlcach, Pan Wiesław Kadźmierczak – przewodniczący Rady Rodziców w ZSP nr 2, Pan Janusz Leśniak – zastępca przewodniczącego Rady Rodziców w ZSP nr 2, doradcy metodyczni SCDiDN w Siedlcach, członkowie TLiAM, nauczyciele i uczniowie SP 5, SP 6, SP 7, SP 10, SP 11, SP 12, PG 4, PG 1, PG 3, PG 4, PG 5, PG 6, Gimnazjum w Iganiach Nowych, I LO, IV LO, ZSP 1, ZSP 2 oraz dziennikarze, przedstawiciele siedleckich mediów.

Partnerami i sponsorami projektu realizowanego przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Siedlcach byli: Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Samorządowe Centrum Doradztwa i Doskonalenia w Siedlcach, Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza Oddział Siedlecki, Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna Wielki Gościniec Litewski, Piekarnia Ratuszowa Radzikowscy s.c. w Siedlcach, Dwór Mościbrody.
Pomysłodawcą i koordynatorem projektu była Pani Barbara Adamiak- wicedyrektor i nauczyciel polonista w ZSP nr 2 w Siedlcach.
Tematem wiodącym finałowego spotkania była sienkiewiczowska kuchnia. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji Pani Małgorzaty Buttitty- autorki książek o tradycjach polskiej kuchni, która jak sama określiła, otwierała przed nami kolejne „szkatuły”, mówiące O tym, co dawniej jadano. W prezentacji było mnóstwo wiadomości i odwołań do polskiej literatury, a wszystko podane niezwykle „smacznie” - lekkim, swobodnym językiem z dużą dawką humoru. Kontynuacją tematu była prelekcja Do czego służy wałek? połączona z pokazem kolekcji wałków kuchennych „królowej pierogów”, mistrzyni sztuki kulinarnej Pani Joanny Jakubiuk, która zapoznawała zebranych z tajemnicami dobrej kuchni, zachęcała do wykorzystywania starych tradycyjnych przepisów i przygotowywania potraw o niepowtarzalnych regionalnych, polskich smakach. Niezwykle barwnym dopełnieniem wiedzy o sienkiewiczowskich czasach była prezentacja na temat Dawne stroje szlacheckie połączona z pokazem strojów kontuszowych Pani Bożeny Wojciuk - kierownika i choreografa Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej Chodowiacy. Prelegentka ubrana w piękny strój z epoki, zaprezentowała historię mody szlacheckiej, odwołując się do powieści Sienkiewicza i źródeł etnograficznych. Współpraca ZSP nr 2 w Siedlcach z Chodowiakami ma długoletnią i wciąż podtrzymywaną tradycję. Uczniowie Ekonomika od wielu pokoleń są tancerzami tego zespołu. Na piątkowej gali finałowej jako konferansjerzy, ubrani w tradycyjne szlacheckie stroje, wyglądali przepięknie.
Konferencja podsumowująca była także okazją do wręczenia dyplomów i nagród laureatom konkursów międzyszkolnych: Mistrz Czytania i Międzyszkolny Konkurs Plastyczny Sienkiewicz i bohaterowie jego utworów organizowanych przez Samorządowe Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach we współpracy z Towarzystwem Literackim im. Adama Mickiewicza Oddział Siedlecki.
Nagrody książkowe i dyplomy wręczono także laureatom szkolnych konkursów: na prezentację nt. Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza oraz na Film reklamowy z wykorzystaniem cytatu Henryka Sienkiewicza, organizowanych przez ZSP nr 2 w Siedlcach.
Sprawozdanie z realizacji projektu edukacyjnego Festiwal Sienkiewiczowski w Ekonomiku przedstawiła Pani Barbara Adamiak. W projekcie wzięło udział 145 uczniów Ekonomika pod kierunkiem 24 nauczycieli. Już od początku czerwca 2016 realizowane były różnorodne zadania. Były to m. in.: wycieczka do Woli Okrzejskiej, Narodowe Czytanie Quo vadis, Maraton Filmowy z Sienkiewiczem, czytanie utworów Sienkiewicza w językach obcych, teatralizacja Quo vadis, Domine?, miniatury teatralne: Jamioł. Obrazek wiejski, Potyczki Kmicica, Potop, Bajka, inscenizacja wywiadu z rosyjskim aktorem – Domagarowem – odtwórcą roli Bohuna w adaptacji Ogniem i mieczem, szkolny konkurs Mistrz Czytania, szkolny konkurs na prezentację Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza, szkolny konkurs na Film reklamowy z wykorzystaniem cytatu Sienkiewicza, Szkolna Sesja Popularnonaukowa w ramach której uczniowie wysłuchali wykładów: Mocarz pióra, czyli Bolesław Prus o Henryku Sienkiewiczu, Historyczne pierwowzory bohaterów Trylogii H. Sienkiewicza, Wielcy hetmani Rzeczypospolitej w Trylogii H. Sienkiewicza, Medycyna Sienkiewicza, Podróże Sienkiewicza, Sienkiewiczowskie boje, wystawy i okolicznościowe gazetki, np. Kuchnia na kartach Trylogii, Filmowy Sienkiewicz, pokonkursowa wystawa prac plastycznych Sienkiewicz i bohaterowie jego utworów i wiele innych.
Festiwal Sienkiewiczowski w Ekonomiku to bez wątpienia ważne wydarzenie kulturalne, które wpisuje się znacząco w obchody Roku Henryka Sienkiewicza w Siedlcach. Zrealizowany projekt edukacyjny służył nie tylko popularyzacji twórczości Sienkiewicza, poszerzaniu wiedzy uczniów, rozwijaniu ich zainteresowań i talentów, ale też stał się okazją do nawiązania cennej współpracy z instytucjami kulturalno-oświatowymi, fundacjami, stowarzyszeniami, wspaniałymi ludźmi, którzy kultywują staropolskie tradycje, dążą do jak najlepszego wykorzystywania walorów kulturalnych i historycznych naszego miasta, regionu, Mazowsza i Podlasia. Festiwal Sienkiewiczowski w Ekonomiku to projekt edukacyjny zrealizowany dzięki zaangażowaniu wielu uczniów, nauczycieli, przyjaciół szkoły. Sprawił wszystkim wiele satysfakcji. Było pięknie i pysznie.
Konferencję uświetniły występy muzyczne i teatralne uczniów, muzyka filmowa, piosenki, spektakl teatralny Quo vadis, Domine? oraz degustacja potraw w Karczmie Zagłoby. Goście nie szczędzili słów uznania, zachwycali się bogactwem i różnorodnością podjętych zadań edukacyjnych, organizacją tak dużego i ważnego przedsięwzięcia, na którym było wiele i dla duszy, i dla ciała. Na szlacheckim stole zagościły: podpłomyki staropolskie, polędwica na szabli Kmicica, kiełbasa z pętka krojona, pajda ze smalcem, pieczony schab, pasztety, kapusta z mięsiwem, jabłka szlachcianki z konfiturą i bakaliami, pierogi z piernikiem, placki drożdżowe, pączki z makiem, napar z mięty, kwas chlebowy, a wszystko doprawione wspaniałym nastrojem.

Na Szkolny Konkurs na Prezentację nt. Życia i twórczości Henryka Sienkiewicza wpłynęło 15 prac. Prace zostały wykonane w formie filmu lub prezentacji multimedialnej z elementami filmów.
Jury w składzie p. wicedyrektor Barbara Adamiak, p. Ewa Księżopolska, p. Katarzyna Łupińska po burzliwej naradzie wyłoniło zwycięzców:
I miejsce – Marta Kruszewska z klasy I L nagrodzona praca
II miejsce – Paulina Kita z klasy I R
III miejsce – Agata Kublik z klasy III L
Wyróżnienie otrzymały:
• Magdalena Sadłowska i Weronika Rosa z klasy II L
• Angelika Borkowska i Natalia Mazur z klasy I R
Organizatorzy konkursu p. Ewa Księżopolska i p. Katarzyna Łupińska gratulują zwycięzcom i dziękują wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

Dnia 18 listopada 2016 r. w Samorządowym Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu „Mistrz Czytania”. W zmaganiach konkursowych wzięli udział laureaci wyłonieni w eliminacjach szkolnych na poziomie szkół ponadgimnazjalnych. Nasi uczniowie zachwycili jury i zajęli trzy miejsca na podium. Mistrzem czytania 2016 roku został Piotr Leśniak z kl. III c, wicemistrzem Patrycja Cegiełko z kl. II c, natomiast III miejsce zajęła Karolina Kukla z kl. II r. Naszym zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Uczniów do konkursu przygotowały panie: p. Katarzyna Bulik, p. Lidia Kopeć.

Dnia 10 listopada 2016 r. w czytelni szkolnej odbyły się eliminacje do II Międzyszkolnego konkursu „Mistrz czytania”. W zmaganiach konkursowych wzięło udział piętnastu uczniów z klas: 1 a, 1 f, 2 a, 2 c, 2 r, 2 f, 3 c. Uczestnicy prezentowali wybrane fragmenty utworów Henryka Sienkiewicza. Największą popularnością cieszyła się „Trylogia” („Ogniem i mieczem”, „Potop”, „Pan Wołodyjowski”), ale nie zabrakło też takich dzieł jak: „Quo vadis”, „Krzyżacy”, „W pustyni i w puszczy”, „Latarnik”, „Szkice węglem”. Komisja konkursowa była pod wrażeniem profesjonalnego przygotowania wszystkich uczniów. Decyzją jury troje uczestników: Karolina Kukla z kl. 2 r, Patrycja Cegiełko z kl. 2 c, Piotr Leśniak z kl. 3 c będzie reprezentować naszą szkołę w konkursie międzyszkolnym, który odbędzie się 17 listopada w Samorządowym Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com