• S6
  • S1
  • S4
  • S2

logoszkoly

Srebro2019

Nasza szkoła  nawiązała współpracę z niemiecką szkołą Georg-Mendheim-Oberstufenzentrum w Oranienburgu, w ramach której realizujemy projekt wymiany  młodzieży polsko-niemieckiej pod nazwą „Przedsiębiorczość w Polsce i w Niemczech”.

W ramach przygotowań odbyły się dwa spotkania zespołu prowadzącego projekt:

28- 31.10.2012 w Oranienburgu - ustalenie tematyki projektu

17- 21.02.2013 w Siedlcach - omówienie metod i sposobu pracy nad projektem, zasad komunikowania się poprzez e-maile i telefonicznie, ustalenie terminu wymiany

Spotkania polskiej kadry nauczycieli pracujących przy organizacji projektu odbywały się od grudnia 2012 r. do września 2013 r. Podczas tych spotkań przygotowany został wniosek o dofinansowanie ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM), opracowana tematyka poszczególnych warsztatów i konferencji podsumowującej projekt oraz ich przygotowanie merytoryczne , opracowany program wycieczek, ustalona organizacja pracy grupy projektowej oraz przydzielone zostały zadania uczestnikom projektu.

W projekcie udział bierze 12 uczniów uczących się języka niemieckiego,  kształcących się w zawodzie technik ekonomista i technik logistyk z klas 2 a, 2 l, 3 l, 4 l.

W dniach 21 września 2013r. – 27 września 2013r. nasza szkoła gościła grupę uczniów z Oranienburga z Niemiec, którzy wspólnie z uczniami z „Ekonomika” realizowali  projekt „Przedsiębiorczość w Polsce i w Niemczech”. Goście z Niemiec są uczniami szkoły Georg-Mendheim-Oberstufenzentrum, która kształci w zawodach handlowych i biznesowych.

W ramach projektu odbywały się zajęcia warsztatowe zawodoznawcze związane z procedurami podejmowania działalności gospodarczej w Polsce i w Niemczech. Uczniowie „Ekonomika” pięknie przygotowani przedstawiali „Krok po kroku zakładanie własnej firmy” oraz utworzyli jednoosobowe przedsiębiorstwo transportowe „Taxi plus”. Uczniowie partnerskiej szkoły zapoznali swoich kolegów z Polski z etapami zakładania firmy w Niemczech na przykładzie utworzonego przez siebie przedsiębiorstwa handlowego „Najnowsza moda”. Uatrakcyjnieniem pobytu gości z Niemiec w Siedlcach były gry i zabawy integracyjne i sportowe, które stanowiły przerywniki w zajęciach warsztatowych.

W ramach integracji młodzież z obu szkół zwiedzała Warszawę m.in. Centrum Nauki Kopernik oraz  przybliżyła  sobie fragment historii Polski i Niemiec podczas wycieczki do Treblinki. Uczniowie nie tylko lepiej się poznali, ale również polubili.

Wielkie wrażenie na gościach z Niemiec wywarło spotkanie z Prezydentem Miasta Siedlce Panem Wojciechem Kudelskim  zorganizowane w Urzędzie Miasta. Młodzieży z Oranienburga  zwiedziła również najpiękniejsze zabytki Siedlec, o których opowiadali nasi uczniowie.

Niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczestników projektu był wieczór w rodzinie polskiej, podczas którego młodzież niemiecka  lepiej poznała kulturę i obyczaje w naszym kraju.

Na zakończenie pobytu gości w naszej szkole  odbyła się konferencja podsumowująca projekt. Swoją obecnością zaszczycili nas Pani Anna Sochacka Zastępca Prezydenta Miasta Siedlce, Pan Mariusz Bułas Wizytator Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Siedlcach, Pani Violetta Jakimiuk Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Siedlcach. Uczniowie zaprezentowali wspólnie wypracowane prezentacje na temat procedur podejmowania działalności gospodarczej w Polsce i w Niemczech, przedstawili fotorelację z realizacji programu wymiany. Zaproszeni prelegenci z Wojewódzkiego Urzędu Pracy wygłosili krótki wykład na temat dobrych praktyk w podejmowaniu działalności gospodarczej w Siedlcach. Miłym akcentem konferencji była część artystyczna wykonana przez grupę z Niemiec i z Polski oraz wspólne zaśpiewanie piosenki „Keine grenzen” oraz hymn Unii Europejskiej.

Po południu odbyło się urocze spotkanie przy ognisku w Chlewiskach. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali pamiątkowe dyplomy.

1 marca 2014 r. nasza młodzież pod opieką nauczycieli  wyjeżdża do Oranienburga na spotkanie z zaprzyjaźnioną młodzieżą z Niemiec. Podczas tygodniowego pobytu uczniowie pogłębią swoją wiedzę na temat działalności marketingowej firm polskich i niemieckich, zwiedzą Berlin i Oranienburg, poznają zasady funkcjonowania  banku niemieckiego, zwiedzą Centrum Logistyczne ReWe, będą wspólnie przygotowywać potrawy kuchni polskiej i niemieckiej.

Czeka nas wiele atrakcji kulturalnych, krajoznawczych i zawodoznawczych.

Projekt jest współfinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

на яндекселучший планшет на андроидеподставкапластиковые окна от производителя цены
JSN Epic template designed by JoomlaShine.com