• S6
  • S1
  • S4
  • S2

logoszkoly

Srebro2019

W dniach 11-16.03.2018 w „Ekonomiku” po raz kolejny gościliśmy grupę 11 uczniów wraz z dwiema nauczycielkami ze szkoły w Oranienburgu. Była to już 9 wizyta gości z Niemiec w ramach programu „Polsko - Niemiecka Współpraca Młodzieży.” Celem wymiany jest wzajemna integracja młodzieży z tych dwóch krajów. Szkolnym koordynatorem projektu jest Pani Dyrektor Jolanta Duk, a osobami odpowiedzialnymi za realizację poszczególnych działań w tym roku szkolnym były pani Karolina Ochnik i pani Emilia Woźniak. Temat przewodni tegorocznej wymiany brzmiał; „My job - my passion”, czyli „Mój zawód - moja pasja.” Warto wspomnieć, że w tym roku po raz pierwszy językiem przewodnim był język angielski. Uczestnicy musieli więc znaleźć wspólny język do komunikacji, który nie jest językiem ojczystym dla żadnej ze stron. W ramach projektu na gości z Niemiec czekały liczne atrakcje i wspólne działania. Poniżej przedstawiamy krótkie sprawozdanie z wizyty gości w naszej szkole.
Niedziela 11.03.2018
W niedzielę 11.03 na dworcu PKP w Siedlcach przywitaliśmy grupę gości z Oranienburga. Prosto z dworca udaliśmy się na zapoznawczą kolację do CKP, gdzie uczestnicy wymiany stołowali się w ciągu całego pobytu w Polsce. Goście z Niemiec zostali powitani tradycyjnie chlebem i solą. W czasie spotkania wszyscy uczestnicy projektu mówili o sobie, o oczekiwaniach jakie wiążą z tym spotkaniem. Zostali też zapoznani z planem działań na najbliższe dni i przygotowanymi dla nich atrakcjami. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze i stanowiło wspaniały początek naszej znajomości.
Poniedziałek 12.03.2018
Tego dnia wraz z naszymi gośćmi byliśmy z wizytą w Urzędzie Miasta Siedlce na spotkaniu z Panem Prezydentem Wojciechem Kudelskim. W spotkaniu uczestniczyli również Przewodniczący Rady Miasta Henryk Niedziółka, Naczelnik Wydziału Edukacji Sławomir Kurpiewski. W miłej atmosferze wysłuchaliśmy przemówienia Pana Prezydenta oraz Pani Dyrektor Jolanty Duk. Głos zabrała też nauczycielka z Niemiec Pani Birgit Schmidt, która opowiedziała nam historię swojego polskiego pochodzenia. Były pytania do Pana Prezydenta i słowa podziękowania skierowane przez uczniów z Niemiec. Goście z Niemiec wymienili się z Panem Prezydentem drobnymi upominkami. Wszyscy uczniowie biorący udział w spotkaniu otrzymali pamiątkowe gadżety. W całym spotkaniu towarzyszyła nam Pani Emilia Woźniak, służąc pomocą w tłumaczeniu przebiegu spotkania na język angielski. Po spotkaniu w Urzędzie Miasta razem z grupą uczniów niemieckich zwiedzaliśmy Siedlce. Polscy uczniowie pod opieką pani Emilii Woźniak pokazali gościom zabytki miasta i miejsca pamięci narodowej. Goście mieli okazję poznać historię miasta oraz zdarzenia, które związane są z poszczególnymi obiektami. Była to ważna lekcja historii nie tylko naszego miasta, ale też Polski. Odwiedziliśmy między innymi: Katedrę siedlecką, Muzeum Diecezjalne, pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Kolumnę toskańską, halę targową, Skwer Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, Plac im. generała Władysława Sikorskiego, pomnik Jana Pawła II, Skwer Niepodległości, Urząd Miasta, Pałac Ogińskich, Skwer Kościuszki, Muzeum Regionalne, Bibliotekę Miejską, Pomnik Żołnierzy Wyklętych i wiele innych ważnych miejsc. Duże zainteresowanie gości wzbudziła historia siedleckiego Jacka, ale nie zabrakło też chwil zadumy i refleksji w miejscach pamięci narodowej.
Tego dnia uczniowie „Ekonomika” oprowadzili gości po szkole. Pani Karolina Ochnik zorganizowała też dla uczniów bardzo ciekawe zajęcia integracyjne. Dzięki nim wszyscy uczestnicy wymiany mogli się lepiej poznać poprzez różnorodne zabawy. Zajęcia odniosły spodziewany rezultat, ponieważ nie wiadomo kiedy każdy zapamiętał imiona pozostałych uczestników. Wszyscy doskonale się bawili i nikomu przez ten czas nie schodził uśmiech z twarzy. Po integracji wszyscy przystąpili do pracy. Podczas zajęć warsztatowych powstawały prezentacje dotyczące nauczanych zawodów i zainteresowań uczniów. Nastepnie uczniowie „Ekonomika” zabrali swoich nowych przyjaciół na spacer po mieście oraz do galerii i równie przyjemnie spędzali czas.

Wtorek 13.03.2018
We wtorek pod opieką Pań Karoliny Ochnik i Emilii Woźniak pojechaliśmy na wycieczkę do Warszawy. Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od spaceru po Łazienkach Królewskich. Obejrzeliśmy takie zabytki jak: Amfiteatr, Pałac na Wyspie, Bialy Dom, Pomnik Fryderyka Chopina. Po Łazienkach oprowadzały nas uczennice z klasy 1a. Niemieckim uczniom bardzo podobał się Park Łazienkowski. Szczególną uwagę przykuły pawie spacerujące przy Pałacu na Wyspie oraz ławeczka Chopina zlokalizowana, przy pomniku polskiego kompozytora. Po długim spacerze udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, żeby zregenerować siły oraz zjeść smaczny obiad. Następnym punktem wycieczki był spacer po Krakowskim Przedmieściu. Uczniowie zobaczyli Pałac Prezydencki, pomniki ważnych, polskich osobistości oraz zabytkowe kościoły i kamienice. Na starym mieście podziwialiśmy uroki kolorowych kamienic oraz Zamku Królewskiego. Zainteresowanie wzbudził pomnik warszawskiej syrenki oraz Kolumna Zygmunta III Wazy. Nasi goście zachwycili się warszawską starówką. Wizytę w stolicy zakończyliśmy pobytem w Centrum Handlowym Arkadia, gdzie nasi goście z Zachodu mieli czas wolny na zakupy. Była to też jednocześnie okazja do dalszej integracji uczestników projektu. Po udanym dniu spędzonym w stolicy Polski wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni do Siedlec.


Środa 14.03.2018
Środa również była dniem pełnym wrażeń. Tuż po śniadaniu pod opieką pani Karoliny Ochnik, wyruszyliśmy do Pałacu Ogińskich, w którym mieści się rektorat Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Po pałacu oprowadziła nas Pani Anna Bobryk, która opowiedziała nam historię zabytku. Mogliśmy zobaczyć piękną Salę Senatu, z portretami Rektorów uczelni. Byliśmy też w pałacowych piwnicach, gdzie mogliśmy podziwiać galerię zdjęć Pałacu przed, po i w trakcie odnawiania. Potem, zostaliśmy oprowadzeni po budynku Biblioteki Uniwersyteckiej. Mogliśmy zobaczyć jak funkcjonują biblioteki tego typu i co się w nich znajduje. Najbardziej podobały nam sie Zbiory Specjalne biblioteki, do których należą stare książki, płyty, kasety a nawet czasopisma i prasa pochodząca z ubiegłego wieku. Następnie, polska i niemiecka młodzież spotkała się w naszej szkole, aby stworzyć plakaty dotyczące zawodów jakie chcielibyśmy wykonywać w przyszłości. Temat przewodni brzmiał: „Mój zawód-Moja pasja.” Polscy i niemieccy uczniowie pracowali w grupach, ozdabiali plakaty wycinając zdjęcia, wymyślając różne napisy i teksty, związane z naszymi pasjami. Na plakatach pojawiły się zawody związane z leczeniem zwierząt, reklamą, ekonomią czy logistyką. Uczniowie stworzyli piękne plakaty , świetnie się przy tym bawiąc i integrując. Pracę uczniów nadzorowały Panie Karolina Ochnik, Birgit Schmidt i Gerlinde Eichstädt , służąc pomocą i radą. Po krótkiej przerwie obiadowej wszyscy udaliśmy się do Filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Siedlcach. W urzędzie spotkał się z nami dyrektor placówki Pan Piotr Karaś. Na spotkaniu nasi goście poznali ważne informacje dotyczące sytuacji na rynku pracy w Polsce w porównaniu z rynkami europejskimi. Poruszona została kwestia migracji zarobkowych. Pan Karaś opowiedział też jakie działania podejmuje się w Urzędzie Pracy, aby pomóc osobom bezrobotnym w znalezieniu zatrudnienia. Nie zabrakło też pytań o wysokość pensji minimalnej w Polsce oraz wysokość wieku emerytalnego.
Po kolacji, wybraliśmy się do escape roomu. Miejsce to było niespodzianką przygotowaną dla naszych gości. Atrakcja polega na wydostaniu się zamkniętego pokoju, wykorzystując spryt i umiejętność współpracy między uczestnikami gry. W naszym przypadku dodatkowym utrudnieniem było to, że musieliśmy porozumiewać się między sobą aż w trzech językach; polskim, angielskim i niemieckim. Na ucieczkę z pokoju jest 60 minut. Podzieliliśmy się więc na 4 grupy i po ustaleniu wszystkich szczegółów, dwie grupy powędrowały na pierwszą sesję w escape roomie. Atrakcja bardzo przypadła do gustu naszym gościom. Dzień zakończył się wieczorem w rodzinie polskiej. Podzieliliśmy się na grupy i uczniowie z Polski zorganizowali czas zagranicznym gościom. Każda z grup spędziła czas inaczej. Niektórzy z nas chcieli zobaczyć miasto po zachodzie słońca, inni wybrali się na pizzę lub kawę. Po wieczorze pełnym wrażeń odprowadziliśmy Niemców do hotelu i pożegnaliśmy się życząc sobie wzajemnie dobrej nocy. Bez wątpienia była to świetna okazja na to, żeby jeszcze lepiej się zintegrować. Ten wieczór na długo pozostanie w naszej pamięci.


Czwartek 15.03.2018
Dzień rozpoczął się konferencją, podsumowującą wizytę gości z Niemiec. Pani Karolina Ochnik prowadziła całe spotkanie oraz tłumaczyła jego przebieg na język angielski. Wśród zaproszonych gości byli uczniowie z sześciu klas naszej szkoły, polscy uczestnicy wymiany oraz uczniowie z Niemiec. Na początku głos zabrała p. Karolina Ochnik i opowiedziała o współpracy ze szkołą w Oranienburgu. Następnie pani dyrektor Barbara Adamiak oraz przedstawicielka niemieckiej szkoły Birgit Schmidt podziękowały za udaną współpracę i wspólnie spędzony czas. Nasza młodzież przedstawiła prezentację na temat "My job-my passion" czyli "Mój zawód-moja pasja". Niemieccy uczniowie opowiedzieli nam również o swojej szkole, gdzie się znajduje, ile osób w niej jest i jakie projekty są realizowane w placówce. Następnie, Antonia Wenzelberg zaśpiewała utwór "Hallelujah", na gitarze akompaniowała jej Karolina Wrzosek z klasy 3r. Uczniowie naszej szkoły wystąpili w angielskojęzycznym przedstawieniu „The Crazy Story”. Na zakończenie konferencji niemieccy uczniowie wręczyli polskim uczniom upominki. Zrobiliśmy też wspólne, pamiątkowe zdjęcie. Po konferencji wzięliśmy udział w XI Siedleckich Targach Edukacyjnych Wyższych Uczelni i Szkół Ponadgimnazjalnych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Siedlcach. Po południu nauczyciele z Niemiec, z zainteresowanymi uczniami pod opieką pani Karoliny Ochnik udały się do Muzeum Diecezjalnego, żeby zobaczyć jedyny obraz El Greco w Polsce- „Ekstaza Świętego Franciszka.” Zwieńczeniem pobytu niemieckich gości w Siedlcach była kolacja pożegnalna w dworku w Mościbrodach. Dyrektor XlX wiecznego dworu - Andrzej Jarząb opowiedział nam historię obiektu. Były gry i zabawy integracyjne, kiełbaski z ogniska i ciepła herbatka. Później zostaliśmy zaproszeni na kolację pożegnalną, podczas której serwowano mix pierogów oraz staropolskie wędliny, które bardzo posmakowały naszym niemieckim gościom. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali od Pani Dyrektor Jolanty Duk pamiątkowe zaświadczenia potwierdzające udział w wymianie polsko-niemieckiej. Były słowa wdzięczności, skierowane do dyrekcji szkoły z Niemiec, do nauczycieli obu szkół jak również do rodziców uczniów. Na koniec, uczniowie „Ekonomika” wręczyli swoim niemieckim kolegom upominki.


Piątek 16.03.2018
Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Tak było też i tym razem. Po wspólnie spędzonych kilku dniach nadeszła pora rozstania. Uczestnicy projektu spotkali się aby pożegnać niemieckich gości. Podsumowano realizację projektu, omówiono dalszą współpracę. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że cele spotkania zostały osiągnięte, że należy kontynuować działania przynoszące tak pozytywne efekty. Nie zabrakło łez i chwil wzruszeń, gdyż nawiązały się przyjaźnie między uczestnikami. Można było odnieść wrażenie, że uczniowie z Niemiec wcale nie mieli jeszcze ochoty wracać. Na szczęście, w październiku wszyscy będziemy mogli spotkać się ponownie, tym razem w Oranienburgu.

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com