• S6
  • S1
  • S4
  • S2

logoszkoly

Srebro2019

W dniach 19.03.2017 r. – 08.04.2017 r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Siedlcach, przebywali w portugalskiej miejscowości Apulia, położonej w dystrykcie Braga. Mieszkali w Hotelu Apulia Praia, który znajdował się 300 m od Oceanu Atlantyckiego. 

Celem wyjazdu był 3-tygodniowy staż zawodowy w ramach projektu „Dla zawodowej przyszłości” finansowanego ze środków programu Unii Europejskiej „Erasmus +”. Na zagraniczną praktykę zawodową wyjechało 16 uczniów: z klasy III l technik logistyk – 11 osób i z klasy III r technik organizacji reklamy – 5 uczniów.

Miejscami pracy młodzieży były przedsiębiorstwa funkcjonujące w branży logistycznej i reklamowej. Siedziby firm znajdowały się w miejscowości Barcelos. Uczniowie zapoznali się zasadami funkcjonowania portugalskich przedsiębiorstw. Stażyści realizowali takie same zadania jak pracownicy, dzięki czemu zdobywali nowe i doskonalili posiadane umiejętności zawodowe. Poznali organizację pracy przedsiębiorstw, podstawową dokumentację prowadzoną w firmach i programy komputerowe wspomagające ich funkcjonowanie. Ważnym aspektem było doskonalenie kompetencji językowych. W Portugalii uczniowie posługiwali się językiem angielskim, dzięki czemu wzbogacili znajomość słownictwa. Poznali zwroty typowe dla danej branży oraz wyrażenia dotyczące codziennych sytuacji.
Młodzież miała również możliwość obserwacji codziennego życia Portugalczyków. Poznała portugalską tradycję i kulturę oraz obyczaje panujące w tym kraju.
Organizacja goszcząca Intercultural Association Mobility Friends przygotowała bardzo bogaty program kulturowy, który obejmował zwiedzanie Barcelos oraz wycieczki do: Santiago de Compostela, Fatimy, Bragi, Porto, Ponte de Lima oraz Viana do Castelo. Po pracy młodzież chętnie wybierała się na spacer po plaży.
Na zakończenie stażu, uczniowie otrzymali certyfikaty odbycia zagranicznej praktyki zawodowej. Potwierdzeniem nabytych kwalifikacji było również otrzymanie unijnego dokumentu Europass Mobility, honorowanego na terenie Unii Europejskiej.

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com