• S6
  • S1
  • S4
  • S2

logoszkoly

Srebro2019

W dniach 19.03.2017 – 8.04.2017 uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Siedlcach, przebywali we włoskiej miejscowości Spoleto, położonej w regionie Umbria. Odbywali tam 3-tygodniowy staż zawodowy w ramach projektu „Dla zawodowej przyszłości” finansowanego ze środków programu Unii Europejskiej „Erasmus +”. Na praktyki wyjechało 17 uczniów: z klasy III a technik ekonomista – 12 osób, z klasy III c technik handlowiec – 5 uczniów. Organizacją goszczącą była spółdzielnia socjalna Azzurra.
Miejscami pracy młodzieży kształcącej się w zawodzie technik ekonomista były: Societa Tra.Sco Autonoleggi (2 osoby); Hotel Charleston (1 osoba); Flaminia Bus (2 osoby); Hotel Clitunno (1 osoba); CESVOL Centro Servizi Per il volontariato (1 osoba); PARMAX Outlet di parmegiani S.r.l. (2 osoby); Assicurazioni Cattolica – Futuro (2 osoby); Moto Club Spoleto 1921 (1 osoba). Natomiast osoby kształcące się w zawodzie technik handlowiec odbywały praktyki w następujących firmach: Calzature Santi Simonetta (1 osoba); Abbigliamento DAME’NON SOLO MODA DI CASTELLANI MARIANGELA (1 osoba); Abbigliamento „ARCA” (1 osoba); Erboristeria „La Bottega delle Erbe” (1 osoba); PARMAX Outlet di parmegiani S.r.l. (1 osoba).
Stażyści zdobywali praktyczne umiejętności zawodowe. Poznali metody organizacji pracy przedsiębiorstw, zapoznali się z dokumentacją prowadzoną w firmach i programami komputerowymi wspomagającymi ich funkcjonowanie. Ważnym aspektem było doskonalenie kompetencji językowych. We wszystkich miejscach uczniowie posługiwali się językiem włoskim oraz angielskim, dzięki czemu wzbogacili znajomość słownictwa branżowego.
Organizacja Azzurra przygotowała bogaty program kulturowy, który obejmował: zwiedzanie Spoleto, wycieczkę do Asyżu i Perugii oraz wycieczkę do Rzymu i Watykanu. Zaproponowano uczniom również wycieczkę do San Benedetto del Tronto nad morzem Adriatyckim. Był to dodatkowy punkt programu kulturowego, w związku z tym młodzież ponosiła koszty transportu.

Po odbyciu stażu uczniowie dostali certyfikaty odbycia praktyk. Potwierdzeniem nabytych kwalifikacji będzie otrzymanie unijnego dokumentu Europass Mobility, honorowanego na terenie Unii Europejskiej.

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com