W dniach 05.04.2016 r. – 26.04.2016 r. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Siedlcach, przebywali we włoskiej miejscowości Spoleto, położonej w regionie Umbria. Odbywali tam 3-tygodniowy staż zawodowy w ramach projektu „Dla zawodowej przyszłości” finansowanego ze środków programu Unii Europejskiej „Erasmus +”. Na praktyki wyjechało 17 uczniów: z klasy III a technik ekonomista – 8 osób, z klasy III c technik handlowiec – 9 uczniów.
Miejscami pracy młodzieży były m. in.: sklepy (odzieżowe, z obuwiem, z pamiątkami, z produktami regionalnymi), drogerie, firmy transportowe i ubezpieczeniowe, biura rachunkowe, wolontariat. Stażyści mieli takie same obowiązki jak pracownicy włoscy, dzięki czemu zdobywali praktyczne umiejętności zawodowe. Poznali metody organizacji pracy przedsiębiorstw, zapoznali się z dokumentacją prowadzoną w firmach i programami komputerowymi wspomagającymi ich funkcjonowanie. Ważnym aspektem było doskonalenie kompetencji językowych. We wszystkich miejscach uczniowie posługiwali się językiem włoskim, dzięki czemu wzbogacili znajomość słownictwa. Poznali zwroty typowe dla danej branży oraz wyrażenia dotyczące codziennych sytuacji. W niektórych firmach niezbędna była znajomość języka angielskiego.
Organizacja goszcząca, którą była spółdzielnia socjalna Azzurra, przygotowała bogaty program kulturowy, który obejmował zwiedzanie Spoleto, Asyżu i Perugii, Rzymu i Watykanu. W Spoleto uczniowie obejrzeli m. in.: Katedrę di  Santa  Maria Assunta, Bazylikę S. Salvatore, Kościół S. Gregorio Maggiore, Kościół S. Domenico, amfiteatr, akwedukt. W Asyżu zobaczyli: Bazylikę Matki Bożej Anielskiej, Bazylikę św. Franciszka i Bazylikę Santa Chiara. W Perugii zaś podziwiali Kościół i Klasztor San Pietro, Bazylikę San Domenico, Katedrę San Lorenzo i fontannę Maggiore. Podczas wycieczki do Rzymu, młodzież zwiedzała: Panteon, Koloseum, Forum Romanum, Ołtarz Ojczyzny, fontannę di Trevi, natomiast w Watykanie – Bazylikę Św. Piotra. Stażyści mieli również okazję pojechać nad Morze Śródziemne.
Zagraniczne praktyki umożliwiły uczniom zapoznanie z realiami włoskiego rynku pracy oraz zasadami prowadzenia działalności przez przedsiębiorstwa. Mieli możliwość obserwować codzienne życie Włochów, ich życzliwość i optymizm. Młodzież poznała włoską tradycję i kulturę oraz obyczaje panujące w tym kraju.
Na zakończenie stażu, podczas uroczystej kolacji, uczniowie dostali certyfikaty odbycia praktyk. Potwierdzeniem nabytych kwalifikacji będzie otrzymanie unijnego dokumentu Europass Mobility, honorowanego na terenie Unii Europejskiej.

паркет цена за квадратный метрasus ноутбук купить киевможно ли полигон