ZlotaTarcza2018

Dnia 16 października 2018 r. we współpracy ze sklepem należącym do sieci „Fale, loki, koki” wzięliśmy udział w ogólnopolskiej próbie bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Akcję organizowała Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. „Ekonomik” reprezentowało 10 uczniów: Agata Rychlik, Natalia Jastrzębska, Alicja Dzioba i Martyna Borkowska z kl. 3c, Marek Wadas i Szymon Chromiński z kl. 3f, a także uczniowie 4l: Szymon Talacha, Marcin Stosio, Patryk Jasiński i Patryk Kosieradzki. Grupą uczestników opiekował się pan prof. M. Berczyński. Akcja trwała 30 minut (12.00-12.30). Wszyscy uczniowie potwierdzili perfekcyjną znajomość czynności ratujących życie.

Dnia 12.10.2018, podobnie jak i w latach ubiegłych, gościliśmy w naszej szkole przedstawiciela organizacji Global Volunteers. Pani Barbara Dunham, ze stanu Connecticut, mieszka na stałe niedaleko Nowego Jorku. Z zawodu jest prawnikiem. Uczestniczyła w lekcjach, dzieląc się wiedzą o Ameryce. Uczniowie chętnie zadawali pytania i opowiadali o sobie w języku angielskim. Częścią kulminacyjną spotkań były prezentacje multimedialne o swojej przyszłej pracy i jej specyfice. Pani Barbara była pod wrażeniem zaangażowania uczniów i poziomu przygotowanych prac.
Lekcje z native speakerem były świetną okazją do rozwijania warsztatu językowego, do poszerzania horyzontów myślowych oraz do praktycznego uczenia się języka obcego.

,,Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi”
Jan Paweł II

Dnia 12.10.2018 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W uroczystości wzięli udział dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne, pracownicy szkoły, rodzice i uczniowie.
Samorząd uczniowski podziękował zarówno nauczycielom jak i wychowawcom za ogromne poświęcenie i trud włożony w edukację i wychowanie. Za wyrozumiałość i cierpliwość, życzliwość i serdeczność, za wsparcie przez cały okres nauki i pomoc w realizacji pomysłów, przedsięwzięć i inicjatyw. Słowa uznania do nauczycieli i pracowników szkoły skierowali również przedstawiciele Rady Rodziców.
Po części oficjalnej odbyło się przedstawienie pt. ,,Jacy jesteśmy”. Żartobliwe scenki i piosenki przedstawiły życie szkoły.
Akademię przygotowali uczniowie kl.1l, 1f, 2c, 3c, 4c pod kierunkiem p. Edyty Biernackiej, p. Renaty Paczóskiej i p. Tomasza Borkowskiego.

Dnia 11.10.2018r. młodzież z klas IIa i IIIl pod opieką Marii Płatkowskiej i Marii Przesmyckiej udała się na wycieczkę do Warszawy, by dziękować Bogu za wolną Ojczyznę.
W pałacu króla Jana III Sobieskiego zwiedziliśmy wystawę poświęconą strojom na przestrzeni lat 1918-2018.
Udaliśmy się też do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie uczestniczyliśmy w Mszy Świętej i zapoznaliśmy się z Panteonem Wielkich Polaków.
Ogromne wrażenie zrobiła na nas Cytadela Warszawska (oddział Muzeum Niepodległości), a w niej Brama Straceń i Pawilon X z celą bł. Honorata Koźmińskiego.
Pełni wrażeń i refleksji wróciliśmy do Siedlec mając w pamięci odwagę bohaterów, którzy oddali życie w walce o niepodległość.

W dniach 8-10 października 2018 r. 31 uczniów Ekonomika wzięło udział w trzydniowej wycieczce do Krakowa „Szlakiem Odzyskania Niepodległości”. Młodzież poznała miejsca, gdzie narodziła się wolna, niepodległa Polska. Program wyjazdu był bardzo bogaty i obejmował m.in. takie miejsca jak: Kopiec Piłsudskiego, Wzgórze Wawelskie – Katedra Wawelska (krypta Józefa Piłsusdkiego), ul. Oleandry – miejsce powstania Legionów Polskich i wymarszu I Kompanii Kadrowej, Żydowski Kazimierz, Fabrykę Oskara Schindlera. Niepowtarzalną okazją było zwiedzanie Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie – wystawy „Broń i Barwa w Polsce” oraz czasowej wystawy poświęconej Stanisławowi Wyspiańskiemu – zobaczyliśmy blisko 500 z liczącego około 900 pozycji zbioru prac tego artysty, jednego z najwybitniejszych twórców polskich - malarza, rysownika, grafika, a także poety, dramatopisarza, scenografa i reformatora teatru. To była prawdziwa uczta duchowa!
Dodatkowym walorem wycieczki była piękna pogoda, złota polska jesień rozpieszczała nas swymi barwami wśród których mogliśmy podziwiać magiczny Kraków – stolicę królów polskich.
Opiekunowie wycieczki: Barbara Adamiak, Anna Pliszka, Tomasz Borkowski

W dniach 1-6.10.2018 grupa 12 uczniów naszej szkoły (4r, 3l, 3a, 2a i 2f) wraz z dwiema nauczycielkami języka angielskiego wzięła udział w kolejnym projekcie wymiany uczniowskiej. Po przeszło 8 godzinnej podróży pociągiem uczniowie zostali przywitani przez grupę niemiecką w Oranienburgu, gdzie odbyła się wspólna kolacja powitalna. Następnego dnia uczestnicy projektu zwiedzili obóz koncentracyjny Sachsenhoussen oraz zostali oprowadzeni po szkole GMOSZ. Tam też odbyły się warsztaty pod hasłem "Reklama-klucz do sukcesu". Kolejne dni były poświęcone zwiedzaniu Miejsc Pamięci Narodowej, Berlina (Mur Berliński, Muzeum Iluzji, Brama Brandenburska, Alexanderplatz) oraz Poczdamu (zamek oraz kościół, starówka). W ramach integracji uczestnicy projektu odwiedzili park trampolin oraz kręgielnię. W piątek rano uczniowie spotkali się w budynku szkoły aby kontynuować pracę grupową na warsztatach. Po południu uczestnicy projektu wygłosili prezentacje na konferencji podsumowującej a wieczorem wszyscy zrelaksowali się przy ognisku. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali zaświadczenia oraz prezenty. Następnego ranka polscy uczniowie wrócili do domu pełni wrażeń oraz nadziei na kolejne spotkanie.