ZlotaTarcza2018

Dnia 07.12.2018 roku 4 uczniów Technikum nr 2 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Mikołaja Kopernika Siedlcach kształcących się w zawodzie technik logistyk pod kierunkiem nauczyciela przedmiotów logistycznych Elżbiety Replińskiej wzięło udział w II etapie (okręgowym) XI edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej organizowanej przez Wyższą Szkołę Logistyki z Poznania pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ośrodka Rozwoju Edukacji, Instytutu Logistyki i Magazynowania, Polskiego Towarzystwa Logistycznego oraz organizacji GS1 Polska.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy IV L: Szymon Talacha, Marcin Stosio, Hubert Cielemęcki i Patrzyk Kosieradzki. II etap Olimpiady Logistycznej odbył się w wybranych szkołach w 13 okręgach i przystąpiło do niego ponad 500 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju. Nasi uczniowie II etap Olimpiady pisali w Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie. Wyniki będą znane 15 grudnia br.

6.12.2018 (czwartek) 40 osób z naszej szkoły udało się do Punktu Krwiodawstwa przy ul. Floriańskiej w Siedlcach, biorąc tym samym udział w projekcie społecznościowym "Poznaj siłę swojej krwi". Projekt ten jest realizowany we współpracy z platformą "Zwolnieni z teorii" i jest objęty patronatem medialnym Radio Eska Siedlce i Tygodnika Siedleckiego. Okazuje się, że nie jest tak łatwo oddać krew; trzeba spełnić szereg wymogów określonych przez Centrum Krwiodawstwa. Jednak 13 osobom z naszej szkoły udało się oddać honorowo oddać po 450 ml krwi, czyli w sumie nasza szkoła oddała prawie 6 litrów tego życiodajnego płynu. Gratulujemy dawcom i zachęcamy również innych do oddawania krwi podczas kolejnego takiego wyjścia, odpowiadając na apela Stefan Wyszyńskiego: "Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz się ku ubogim i chorym. Użyczaj ze swego".

W dniu 29 listopada 2018 r. w warszawskim Teatrze Capitol odbył się finał XIX edycji Konkursu Puchar Recyklingu. Na tej ogólnopolskiej prestiżowej w zakresie recyklingu i szeroko pojętej ochrony środowiska uroczystości był obecny nauczyciel ZSP nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Siedlcach, pani Elżbieta Replińska, która w imieniu szkoły przygotowała wniosek konkursowy prezentujący osiągnięcia i podejmowane przez szkołę działania w tym zakresie.
Konkurs o Puchar Recyklingu jest organizowany od 2000 roku i jest jedynym w Polsce przedsięwzięciem, które w sposób kompleksowy ocenia selektywną zbiórkę odpadów i działania edukacyjne w tym zakresie. Konkurs jest skierowany zarówno do gmin, jak i firm, które zajmują się zbiórką i zagospodarowaniem odpadów. Do konkursu mogą zgłaszać się również szkoły, organizacje pozarządowe, parki narodowe i krajobrazowe oraz centra edukacji ekologicznej.
Każdego roku finał konkursu odbywa się podczas Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON Environment, który w tym roku odbył się w Warszawie.
Konkurs jest organizowany przez miesięcznik „Przegląd Komunalny”, a jego głównym partnerem jest firma REMONDIS. Patronat honorowy nad konkursem sprawują Ministerstwo Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Polska Izba Ekologii, Krajowa Izba Gospodarcza, Związek Miast Polskich.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się blisko 150 uczestników. XIX edycja konkursu obfitowała również w wiele nowości, wśród których była m.in. nowa kategoria, czyli debiuty. W tej kategorii ZSP nr 2 otrzymało Nagrodę Główną. Wśród licznych kategorii konkursowych, np. spośród licznego grona uczestników rywalizujących w kategorii “Edukacja recyklingowa” wyłoniono dwóch laureatów: gminę Wrocław oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Siedlcach. Warto tu zaznaczyć, że laureatami konkursu zostawały głownie gminy czy zakłady zajmujące się gospodarką odpadami. Wśród szkół nagrodzono tylko dwie.
Nasza szkoła prowadzi samodzielnie szeroko pojętą edukację recyklingową lub włącza się w działania Zakładu Utylizacji Odpadów w Siedlcach w tym zakresie poprzez udział w warsztatach pt. „Ekologia z klasą” czy w Wielkich Igrzyskach Ekologicznych, w których to igrzyskach szkoła w roku 2016/2017 zajęła 1, 2 i 3 miejsce, a w roku szkolnym 2017/2018 miejsce 2 i 3. Problematyka odpadów zajmuje ważne miejsce na kierunku technik logistyk, co znalazło potwierdzenie w tym, że nauczyciele przedmiotów logistycznych zdecydowali się od roku szkolnego 2107/2018 poświęcić temu problemowi oddzielne zajęcia edukacyjne: Gospodarka Odpadami. Młodzi logistycy prowadzą warsztaty recyklingowe dla gimnazjalistów, realizują projekty związane z gospodarką odpadami.

Dnia 6.12.2018 (czwartek) odbędzie sie wyjście na grupowe oddanie krwi w ramach projektu "Poznaj siłę swojej krwi". Wszystkich chętnych zapraszamy do zapisów u p. Karoliny Ochnik lub u Sylwii Żochowskiej z klasy 3c do 03.12.2018.

W ramach projektu ,,Lekcje z ZUS" 48 uczniów z naszej szkoły 27.11.2018 r. wzięło udział w szkolnym etapie Ogólnopolskiej Olimpiady o Ubezpieczeniach dla szkół ponadgimnazjalnych - ,,Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych", której organizatorem jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zadaniem młodzieży było rozwiązanie testu jednokrotnego wyboru, zawierającego 20 pytań. Uczniowie, którzy uzyskali największą liczbę punktów: Karolina Skaruz i Richard Hodovaniuk z klasy 2a oraz Wiktoria Nagadowska z klasy 2c, zostali zgłoszeni do reprezentowania szkoły w II etapie olimpiady. Gratulujemy uczniom i trzymamy kciuki aby jako zespół zostali zakwalifikowani do etapu wojewódzkiego. „Lekcje z ZUS” oraz olimpiadę przeprowadziły w szkole p. Wioletta Pieńkowska i p. Grażyna Lech.

Zapraszamy wszystkich do sklepu Stokrotka w Galerii S oraz do sklepu Biedronka przy ul. Świrskiego w dniach 30 listopada i 1 grudnia 2018 w godzinach 9.00 -18.00. Nasi wolontariusze z klasy 3 l będą zbierać żywność dla rodzin najbardziej potrzebujących. Warto pomagać!